Kokkailen ystävilleni kantarellipihvejä, lohkoperunoita ja kylmää valkosipulikastiketta. : ) Nam! Illalla lähden viemään Uudesta-Seelannista tulleet Suomalaiset ystäväni Helsingin yöhön. Ainakin alkuun LUX:iin piipahtamaan, myöhemmin ehkä Rocksiin..
Viikolla on niin paljon mukavampaa juhlitella, sillä ihmisten energiat ovat aivan eri tasolla kuin viikonloppuna.
Etenkin perjantai-illat ovat pullollaan edelliseen työviikkoon turhautuneita, väsyneitä ja vihaisia örveltäjiä. Taiotaan nyhjää tyhjästä, eli tilanteita olemattomasta. Ja kaiken kruunaa se, että ihmisiä on aivan liikaa. (uskaomatonta että sanoin tämän:) Yökerhoissa(baaritiskit,istumapaikat,wc:n edustat,narikka), kaduilla, taksitolpan lähipiirissä ja nakkikioskeilla.
Arkisin on aivan toinen veisu. (Yleistän siis edelleen:)
Kanssaystävät ovat eloisia, keskustelualttiita, hyväntuulisia, rentoja, eikä kahakoitakaan synny samaan tahtiin. Ja juuri se, kun ei myöskään ravintolassa ole liikaa porukkaa.
Fressin sateista keskiviikkoa Cityläisille!