Naapurin joululahja

No niin.
Hermostuin naapuruston yöelämään ja päätin muistaa heitä taatusti erikoisella joululahjalla, vetypommilla. Luulisi lahjan heidät ainakin vähäksi aikaa hiljentävän. Ainakin ihmetyksestä jos ei muuten.
Tarkoitukseen löysinkin vanhan päärynämehulingon joka oli jäänyt nurkkaan lojuamaan muistona menestyksekkäistä päärynäfarmarin ajoista.
Hiottuani suunitelmaa, äkillisesti joulurauha iski hermostooni.
Eihän naapurit nyt niin kovaa meteliä ole pitäneet, ajattelin.
Olenhan joka yö saanut nukuttua ainakin 2 tuntia kun olen ahtanut korviini kaksi paria korvatulppia, päälle kuulosuojaimet, pipon, karvalakin ja pari peittoa.
Ja onhan sitä hyvääkin jazzia olemassa.
Itseasiassa naapurin mieshän on mukava. Muistin viime syksynä kun vaihdoin autoon renkaita niin tämä mukava mies tuli kysymään viittäkymppiä lainaksi. Ei silloin sattunut olemaan jolloin tämä naapuri hiukan tulistui ja löi minua tunkilla pari kertaa otsaan. Ystävällisesti hän kuitenkin kiilotti tunkkini ja tarjosi sisua vielä oikein toiselle jalalle.
Seuraavana päivänä hän vielä ystävällisesi laittoi nitojalle siteen takaisin kiinni otsaani kun tämä ei muuten pysynyt.
Hiukan jo hävetti ajatus vetypommista. Eiköhän tavallinen atomipommi riitä, ajattelin. Kyllä silläkin naapuri saa väriä varhaiseen liitukautiseen naamaansa. Okulääritkin varmasti tarvitsevat posauksen jälkeen hiukan oikomista.
Sitä paitsi vetypommin tarvikkeet olivat loppuneet ja vetypommi tarvitsee sytyttimeksi kuitenkin tavallisen atomipommin koska vetypommi tarvitsee toimiakseen korkean lämpötilan.
Sitä paitsi pakastin oli täynä vanhaa plutoniumia. Plutonium ei säily pakkasessakaan ikuisesti kun puoliintumisaikakin on vaivaiset 24500 vuotta.
Väsäsin siis mehulinkoon yksinkertaisen pommin, eli 8 kg (noin appelsiinin kokoinen) mötikkä on jaettu kahtia. Kun mehulingon käynnistysnappia painaa, niin toinen puoli putoaa toisen päälle. Pommi todella rähähtää näin. 8 Kg on se kriittinen massa jossa syntyy ketjureaktio. Neutronit jotka halkaisee ytimen, ei tarvitse erikseen tilata Anttilasta. Niitä sataa avaruudesta kokoajan. Pään läpi menee sekunnissa neutroneja n 7 kpl. Jos siis tunnet outoa päänsärkyä, se voi johtua tästä. Nyt tietysti luulisi että 4 Kg:n kimpale räjähtää myös, mutta että siihen tarvitaan tupla-aika. Mutta näin ei käy, paitsi kikkailemalla. Pienempi määrä voidaan räjäyttää kasaan, jolloin se tiivistyy ja neutroni osuu ytimeen helmpommin. Näin saadaan myös laajempi ketjureaktio.
Mutta koska en tykkää räjähdysaineista, en niitä myöskään kotonani säilytä. Lapsena tuli kyllä rakennettua jos jonkinlaista vimpainta ja pommia. Nykyään olen enemmänkin rauhaa rakastava elämänfilosooffi ja taivaanrannanmaalari.
Laitoin pakettikorttiin tekstin ”päärynämehussa on voimaa kuin pommissa, huomaat kun käynnistät mehulingon. Hyvää joulua ! Ps mikäli mehua valuu lattialle, pyyhi se kumihanskat kädessä. Se saattaa herkille aiheuttaa ihottumaa”.
Kiikutin joululahjan naapurin oven taakse.
Kotiin tullessa laitoin varmuudeksi välioven kiinni mikäli naapurit avaisivat patkettinsa heti.
Kyllä joulu on ihmeellinen ajattelin liikuttuneena ja sytytin kynttilän.