Taas sitä samaa…

Sain eilen palautetta työstäni jonkin verran. Itselläni oli tietty näkemys, miten olin hoitanut työni ja odotin mielenkiinnolla tuota palautetta. Mutta se pääsi taas yllättämään. Se oli niin positiivista!

Onko se tosiaan niin, että itse arvioi oman työnsä liian kriittisesti ja on siksi väärässä omista taidoistaan? Että luulee itseään huonommaksi kuin onkaan?

Joissakin asioissa en selvästikään tunne itseäni tarpeeksi hyvin. Tai sitten olen vain tyypillinen suomalainen, joka ei osaa kehua itseään, ei osaa ottaa kohteliaisuutta vastaan, ei osaa arvioida omaa panostaan jne. 🙂

Mutta kuten jo jossain aikaisemmassakin blogissani mainitsin, on hyvä ettei vielä tunnekaan itseään täysin. Silloin elämä olisi tylsää.

Kunhan mietiskelen. Ja nautin auringosta sekä tiedosta, että tiistaina alkaa pääsiäisloma.

– Lilli –