Kovin on kivinen pelto Teuvolla kynnettävänä, ei ole sellaista sanallista mopoa mikä ei Teuvon lapasesta olisi lähtenyt, aina on Teuvolle mökkitie vähän mutkainen, ei mene herrahissillä tavoitteeseen Teuvo, joka kerta menee pöydän ja penkin alle, mainitussa järjestyksessä.
Sanottakoon että ainakin Teuvo on melko rehellisesti mitä on: tavallinen, metsässä kasvanut miehenmörrikkä, vähän sovinisti, aavistuksen rasisti, sodan käyneen sukupolven katkera kasvatti, hieman sivistymätön ja vähän tunari.
Tavallaan kuin Ilkka Kanerva, mutta toisen ääripään versio.
Kanerva kun on tavoille oppinut porsas sieltä herrojen kultapossukerhosta, niin Teuvo on rennosti sikaileva, sympatiaa ja sääliä herättävä tohelo joka ei osannut solmia kravattia eka päivänä töihin.
Jään odottamaan Teuvon sahan tulipaloa. Nuo prätkähiiret kun osaa olla kovinkin herkkänahkaisia asioidensa levittelemisestä pitkin kyliä. Mark my words.