
Pannaas pilperoiset muutamaks päiväks pussiin ja noustaan bussiin, josko Svetogorskin tullissa olisivat niin suopeita jotta päästäisivät pienen Suomen edustajan mahtavammille maille rytyyttelemään; kuoppia kiertäen Tali-Ihantalan kautta tällä kertaa, yllätys yllätys, kärrätään itsemme Leningradiin.
Nöyrää kun leikkii niin kyllä onnistuu, ainakin ennen onnisti jos propuskat vain täsmällisesti oli täytetyt rahavaroineen kaikkineen ilmoitetut ja ennen kaikkea merkitty vankka rasti ruutuun: [i]ei ammuksia mukana.[/i]
Se on [b]lokakuun vallankumouksen aika[/b] nyt: [b]25.10.1917[/b], juliaanisen kalenterin mukaan elettynä; marraskuun puolelle menisi meidän gregoriaanisellamme.
Isä Lenin pisti pippalot pystyyn 96 vuotta sitten, nyt lähdetään joukolla nuuhkaisemaan, leijuuko Smolnassa yhä mahorkan tuoksu taikka ruudin käry.
