valitusvirsi

Joka paikassa on nyt pari päivää kuullut samaa laulua. Ollaan niin järkyttyneitä ja kauhistuneita ja tunnetaan syvää surua.. Niinpä. On se ihanaa kun ihminen saa tuntea itsensä eläväksi sen kustannuksella, että jotkin toiset kuolivat. Ja kauhean järkyttäväähän se on siksi, että ne olivat nuoria, lupaavia ihmisiä vasta elämänsä alussa ja heiltä kamalalla tavalla riistettiin mahdollisuus tehdä jotain suurta tai olla kaikkea hienoa blaa blaa.

En ole mielestäni kovin tunteeton yksilö, ja onhan se harmillista, että joku haluaa tehdä pahaa toisille, sitä tosin tapahtuu koko ajan eikä kukaan edes päätään käännä. Nyt suureen ääneen kailotetaan miten kertakaikkisen kamala tragedia tätä maata on kohdannut mutta jokainen omalla panoksellaan edesauttoi sellaisen ilmapiirin syntymistä, missä Jokelan tapahtumien kaltaista pääsi käymään. Tekopyhä meno mutta kaikki porskuttavat tyytyväisinä eteenpäin ja tuskin mikään tämän ansioista muuttuu.

Sympatiat kaikille tragediasta kärsineille mutta miten hitossa se meille lopuille kuuluu? Onko meillä oikeus sorkkia järkyttyneiden ihmisten tunteita lööpeissä ja kauhistella että miten tällaista voi käydä täällä meillä, lintukodossa.. Siinä tuntee muutamakin perusanna ja -pekka itsensä tärkeäksi kun o t t a a o s a a vaikka mielessään taivastelee että kaikenlaisia sekopäitä sitä mukaan mahtuu. Ja seuraavan kerran kun olisi mahdollisuus olla lähimmäiselle inhimillinen sitä kietoutuu vaan entistä syvemmälle epäluulon viittaan ja pohtii pienessä mielessään että onkohan tuokin niitä.. Lets tuomitaan kaikki karvoihin katsomatta ja leimataan joka toiselle hylkiön tunnus ohtaan niin päästään siitäkin pohdinnasta.

No joo kauhea vuodatus mutta en tosiaan jaksa ymmärtää, mitä hyötyä tästä kohusta on. Lehtien toimituksissa oltiin kuitenkin peitellysti riemuissaan, että onpahan mistä repiä otsikoita ja lukuisissa kahvipöytäkeskusteluissa on nyt hieman helpompaa avata suunsa kun on jokin puheenaihe. Ja minä olen hieman kyyninen, mutta oikeastaan en jaksa ihmismielten raadollisuutta. Hyväähän siinä tarkoitetaan ja varmasti koetaan aitoa järkytystä, mutta jos tämä tuli puskan takaa niin on täytynyt kulkea melko lailla laput silmillä tähän asti.