Tahtoo olla Joulupukin virallinen

Voisko joku heittää miljoonan, niin voisin ostaa itselleni ”Joulupukin virallinen horopylly” -tittelin?!

Rupeaa jo pikkuhiljaan keittää mainokset, joissa mainitaan että joku asia on ”Joulupukin virallinen”… Viime vuonna rupesi ärsyttämään, kun Kauppakeskus Jumboa mainostettiin Joulupukin virallisena kauppakeskuksena. Ja tänä vuonna vika tikki tuli, kun luin Kauppalehteä jossa hehkutettiin että Joulupukki valitsi S-Pankin viralliseksi pankikseen. Miksi kaikista asioista pitää repiä rahaa.

Noh toivottavasti tuon puljun pyörittäminen ei vie suurinta osuutta noista yritysten lahjoittamista varoista, vaan että suurin osa menisi noihin lahjoituksiin. Tulee vain aina mieleen tämänkaltaisista asioista, että siellä on aina takana joku yksi taho joka vetää itselleen suuren tilin. Ainakin heidän kotisivujen mukaan yhtiössä on vain kaksi työntekijää… Että ehkä tuo on kerrankin luotettava hyväntekijäsäätiö, eikä sellainen jonka pyöritykseen menee 95% lahjoitetuista varoista.

[i]Kun Joulupukkisäätiön yhteistyökumppanit käyttävät samaa, yhtenäistä Joulupukki-visualistiikkaa ja kertovat samaa tarinaa Joulupukistamme, vahvistaa se viestiä Joulupukin kotimaasta. [/i]

[URL=http://www.santaclausplaza.com/hovihankkijat]Pitäisköhän lähteä viikonloppuna kierrokselle ja tivaamaan kuinka moni ”Joulupukin virallisista” osaa kertoa tarinan Joulupukista x)[/URL]