Huvittuneena aamulla seurasin, kun meillä oli alkamassa menneen ja tulevan vuoden tiedoitustilaisuus ja sinne käppäili yksi poju, joka on nyt loppuvuodesta vaihtamassa työpaikkaa meidän kilpailijallemme.
Sanoin asiasta ensin mun työkaverille, joka nosteli hartioitaan. Sitten näin meidän toimitusjohtajan ja hälle asiasta sanoin ja kysyin onko kovin fiksua, että kilpailijalle menevä työntekijä on tuolla palaverissa, jossa puhutaan meidän menneestä ja tulevasta vuodesta. Hän sitten itse asiaa alkoi miettimään ja sanoi, ettei tuo taida kovin fiksua olla.
Eli, jos minä-”naisenlogiikkaa” käyttävä, en olisi tilannetta tajunnut, olisi meiltä voinut vuotaa arkaluontoista tietoa kilpailijallemme. Miehet eivät sitten ajattele koskaan asioita loppuun asti.