Hiihtäminen on yksi kansallislajeista hyvästä syystä. Harrastaminen on halpaa ja mahdollista missä tahansa, kunhan vain on lumi maassa. Eli oikeastaan koko Suomi on sopivaa hiihtämiseen. Latuja löytyy myös todella paljon aina suurimpien kaupunkien ylläpitämistä laduista harrastusporukoiden ja kerhojen ylläpitämiin latuihin. Eikä latua ole pakko edes olla. Äkkiä sitä omankin ladun tekee, jos haluaa. Talvella järven jäällä hiihtäminen on todella hienoa, kun aurinko paistaa siniseltä taivaalta.
Siinä sitten aikansa suksittuaan voi ostaa repusta jakkaran ja pysähtyä nauttimaan kuumaa mehua ja eväsleivän. Hiihtäminen on myös erittäin tehokasta liikuntaa koko vartalolle. Siinä on kaikki suuret lihakset työssä ja se on ystävällistä nivelille, kun ei tule samanlaisia tärähdyksiä, kuin juoksussa. Toki vapaa ja perinteinen hiihtotapa eroavat siinä mielessä, että perinteistä voi lykkiä kaikessa rauhassa, kun taas vapaalla painetaan usein kunnon treeniä. Kukin toki tyylillään ja itse olen enemmän perinteisen tyylin kannattaja, mutta löytyy minultakin myös luistelusukset. Välillä hyvä vähän reippaampaankin lenkkiä tehdä, niin pysyy kunto hyvänä.
[b]Mutkamäet aukeavat myös pian
[/b]
Tietenkään ei voi olla puhumatta alppilajeista, vaikka ei meiltä vuoria löydykään. Laskettelu on kuitenkin yhä todella suosittua ja onhan Suomesta päätynyt maailmalle useita tähtiä joko lumilautailemaan tai alppihiihtoon. Harmittavasti ei pitkään aikaan ole menestyneitä laskijoita Suomesta tullut, mutta toivotaan, että tilanne muuttuu paremmaksi.
Tosin lasketella voi myös kaikessa rauhassa, kuten itselläni on tapana. Ehtii nauttia komeista maisemista ja saada hieman urheiltuakin ilman, että turhaa puristaa. Voi pysähtyä rinnekahvilaan kaakaolle tai pienelle pelitauolle [url=https://www.bonus-koodi.com/comeon-bonuskoodi/]comeon[/url] pelien pariin, jos pelailu kiinnostaa.
Ei laskettelua kuitenkaan kuntoilumielessä pelkästään kannatta harrastaa, vaan nauttia myös kaikesta oheisesta aktiviteetista. Onhan sitä tullut afterski menoakin maisteltua ja onhan se hauskaa. Varsinkin hyvällä kaveriporukalla kun on liikkeessä, niin aina sattuu ja tapahtuu. Kaikkea ei viitsi mainitakaan, mutta kivaa on ollut.
Sellainen harmistuksen aihe tosin liittyy lasketteluun, kuin raha. Laskettelusta tuntuu tulevan yhä vain kalliimpi harrastus. Onhan se hintavaa aina ollut, mutta nyt hinnat vain tuntuvat nousevan. Laskettelu ei kuitenkaan ole enää yhtä muodikasta, kuin aikoinaan. Voisi siis kuvitella, että laskemalla hintoja saataisiin uusia harrastajia ja sitä kautta lisää väkeä rinteisiin. Sen sijaan hinnat vain tuntuvat nousevan, jolloin harrastamisen kalleus vaikeuttaa aloittamista. Myöskin satunnaiset laskijat varmasti punnitsevat tarkoin, että haluavatko viettää viikon kotimaan pienissä rinteissä vai kenties lähteä jopa edullisemmin ulkomaille, kuten Alpeille. Onhan se outoa, että samalla rahalla pääsee melkeinpä maailman parhaille rinteille, kuin Helsingistä Leville viikoksi. Onhan Levikin mahtava paikka, mutta ei sitä kukaan kyllä vakavasti voi Alppeihin verrata. KylläKeski-Euroopan mäet ovat aivan oma lukunsa. Ja vielä kirsikkana kakun päällä on se, että siellä ravintolassa syöminen ja juominen on halvempaa.