Paksu savu pöllähtää haavasta, kuvailee Käkkis Arhinmäki polttomerkkitaiteilijan tuotantoa raportissaan Kaliforniasta.
Somaliassa ja Japanissa aikaisemmin tutkimusmatkaillut Käkkis perehtyy nyt Los Angelesin itäisiin osiin, Smack-kitaristi Rane Raitsikan autotalliin, Meksikoon, pornoleffoihin ja tietenkin jo mainittuun polttomerkkitaiteilijaan Cynthiaan, joka toteaa motiiveistaan seuraavaa:
“Polttomerkit veivät mukanaan, koska ne ovat tatuointeja tai lävistyksiä tuskallisempia toimenpiteitä, niitä ei saa poistettua millään ja lopputulokseen vaikuttaa kiinnostavasti käristetyn ihmisen yksilöllinen paranemisprosessi.”
Gonzo-ohjus Käkkis on kiehtova, koska hän tekee ja kokee asioita, joita suurin osa meistä ei rohkenisi, ottaa muuten puolestamme jutussa jopa polttomerkin. Auts! Mutta kuten myöhemmin käy ilmi, se ei tainnut ollut matkan kivuliain kokemus.