Alkoholittomien myynti kasvoi 37 prosenttia – Alko: Nämä neljä paikkakuntaa erottuvat

Alkoholittomien myynti kasvaa vauhdilla, ja perjantaista tuli niiden vilkkain päivä.

osa alkoista on auki sunnuntaisin

Perjantai on perinteisesti ollut se päivä, jona viikonlopun juomat haetaan kaupasta.

Alkon tuoreen tiedotteen mukaan perjantai on nyt myös alkoholittomien juomien vilkkain myyntipäivä.

Niiden myynti kasvoi tammi–elokuussa noin 37 prosenttia.

Kasvu on nopeaa mutta lähtötaso pieni

Alkoholittomien osuus Alkon kokonaislitramyynnistä on edelleen vajaat kaksi prosenttia.

Kolmanneksen kasvu kuulostaa isolta muutokselta, mutta pienessä tuoteryhmässä iso prosentti syntyy pienestä litramäärästä.

Ilmiö on todellinen, mutta se ei näy hyllymetreissä samassa suhteessa – ainakaan vielä.

LUE LISÄÄ: 90-luvun arkiruoat eivät kadonneet mihinkään – nämä 8 klassikkoa maistuvat yhä

Alkoholin kulutus kulkee toiseen suuntaan

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan alkoholin tilastoitu kulutus oli vuonna 2025 noin 6,9 litraa sataprosenttista alkoholia jokaista 15 vuotta täyttänyttä kohti.

Määrä väheni 4,5 prosenttia vuodesta 2024.

Kaupoista, Alkosta ja vastaavista myymälöistä hankitun alkoholin kulutus laski 4,3 prosenttia ja ravintoloiden anniskelukulutus 4,5 prosenttia.

Vain vahva olut kasvoi vastavirtaan

Lasku ulottui lähes kaikkiin THL:n seuraamiin juomaryhmiin.

Ainoa poikkeus oli vahva olut, jonka kulutus kasvoi.

Myynti väheni jokaisella hyvinvointialueella, ja voimakkainta lasku oli Varsinais-Suomessa.

Suomalaisista ei silti tullut raittiita

THL:n juomatapatutkimuksessa vähintään viikoittain alkoholia käyttävien miesten osuus pieneni vuosien 2016 ja 2023 välillä 52 prosentista 48:aan ja naisten 29 prosentista 22:een.

Raittiiden osuus pysyi kuitenkin käytännössä ennallaan, miehillä noin kymmenessä prosentissa ja naisilla 14 prosentissa.

Säännöllinen humalakulutus oli koko väestön tasolla yhtä yleistä kuin aiemmin, eli säännöllisen käytön väheneminen ei tarkoittanut kertamäärien pienenemistä.

Perjantai kertoo muutoksesta enemmän kuin maanantai

Alkoholittomien vilkkain myyntipäivä sijoittuu suoraan viikonlopun juomakulttuurin keskelle.

Alkon tuotepäällikkö Jari Aho kuvaa tiedotteessa ilmiötä seeprajuomiseksi, jossa alkoholillisia ja alkoholittomia juomia nautitaan illanvietossa rinnakkain.

Ahon mukaan alkoholiton on monelle ensisijainen valinta eikä korvike alkoholilliselle.

alkon aukiolot
Alkon kassa kilisee entistä useammin alkoholittomien tuotteiden ansiosta. Kuva: Alko

Alkoholitonkaan pullo ei aina välty valmisteverolta

Enintään 0,5 tilavuusprosenttia alkoholia sisältävään olueen voi kohdistua virvoitusjuomavero, vaikka siitä ei kanneta alkoholijuomaveroa.

Virvoitusjuomaverotus uudistui huhtikuussa 2026, jolloin käyttöön tuli sokeripitoisuuteen perustuva kuusiportainen asteikko.

Aiemmin verotasoja oli kaksi.

Sokeri ratkaisee nykyään veroluokan

Enintään 0,5 grammaa sokeria sadassa millilitrassa sisältävän juoman vero on 20 senttiä litralta.

Sokeria sisältävien juomien vero on 27, 35, 43, 51 tai 59 senttiä litralta sokeripitoisuuden mukaan.

Kaksi vierekkäin myytävää alkoholitonta juomaa voi siis kuulua eri veroluokkiin, vaikka molempien etiketissä korostuisi alkoholittomuus.

Pohjanmaalla ja Kainuussa alkoholiton korostuu

Alkon mukaan alkoholittomien osuus juomamyynnistä on suurin Pohjanmaalla ja Kainuussa, vaikka litroissa mitattuna suurin markkina on Uusimaa.

Kuntatasolla kärkeen nousevat Karstula, Pihtipudas, Puolanka ja Kärsämäki.

Pienellä paikkakunnalla osuus voi nousta korkeaksi jo melko pienellä litramäärällä, koska kokonaismyynti on vähäinen.

Yksi luku puuttuu kokonaiskuvasta kolmeksi vuodeksi

Vuoden 2025 alkoholin kokonaiskulutuksesta ei voida tehdä vertailukelpoista arviota, koska matkustajatuonnin ja ulkomaisten verkko-ostojen tiedonkeruutapa muuttui.

THL:n mukaan nämä erät ovat aiemmin muodostaneet noin 15 prosenttia kokonaiskulutuksesta, ja menetelmämuutos katkaisee aikasarjan näillä näkymin vuosiksi 2025–2027.

Vaikka juominen vähenee, alkoholivero on yhä yksi valtion suurimmista yksittäisistä kulutusveroista: sitä kertyi vuonna 2025 yhteensä 1 396 miljoonaa euroa.

LUE SEURAAVAKSI NÄMÄ:

Ksylitolista löytyi hätkähdyttävä yhteys sydänriskiin – ero kasvoi jopa 57 prosenttia

Naudanlihan ja kananmunien saatavuudessa on ollut ongelmia – Luke kuvaa tilannetta poikkeukselliseksi

Nämä 4 kaupan hyllyltä löytyvää ”terveysruokaa” ovat tutkijoiden mukaan yhtä haitallisia kuin karkit

Suosittelemme