If I was a rich girl..

Kävin äsken kotona. Siis vanhempien luona (jotenkin se vaan on aina koti ja kaikki eivät ymmärrä kun ”menen viikonloppuna käymään kotona”).

Hyvä että sisälle pääsin, kun äiti tuli jo paikallislehden kanssa vastaan. ”Nyt on tosi kyseessä.” Äiti intoili. ”Tähän sun on nyt vastattava!” Vähän ihmeissäni otin lehden selvästi nauruaan pidättelevän äidin kädestä ja silmäilin avaoinna olevalta aukeamalta pikkuilmoituksia: [i]Koti- ja siivouspalvelu etsii harjoittelijaa.. Kirvesmiehiä vapautumassa..[/i] (missähän niitä on pidetty? maakellarissa talvehtimassa). Sitten bongasin sen.

[IMG 918065]

Repesin ja niin teki äitikin. Yritin ehkä sanoa jotain, mutta vartin kestäneen hysterian jälkeen ei ollut enää mitään sanottavaa. Omaan asujaimistooni päästyäni kysyin Enirolta onko ko. numeroon yhdistettävissä henkilön tietoja, mutta (kuten arvelinkin) ei ollut.

Ihan varmuuden vuoksi jo ennakkoon (mistä sen tietää kuinka pikainen lähtö tulee?) ajattelin tiedottaa, että jos sattuu käymään flaksi, eikä minusta kuulu mitään, voitte tekin kokeilla soittaa tai tekstata ilmoituksessa olevaan numeroon. Kysykää Kätsmiitä. Vai pitäisikö ainakin aluksi esiintyä salanimellä? Voisin olla vaikka Alice, se kuulostaa jotenkin.. kivalta.