Samuel Butler: ”Kana on munan tapa monistaa
itsestään uusi muna.”
Mutta naiset ne vasta toisia naisia mollaa tai
antaa joutua mollattavaksi. Taistelu oikeuksista
ja kyvystä olla enemmän kuin muniva kana:
”Kiltti ja nöyrä lapsi?”
53 kommenttia – Näytä alkuperäinen teksti Tiivistä kommentit
Blogger Homo Garrulus sanoi…
On olemassa kaikkia näitä tärkeämpi viesti. Joka hakkaa kaikki muut sanonnat. Joka on a ja o ihmisten välillisissä kanssakäymisissä. Joka on sitä, mistä aitous tunnetaan. Joka sitä mihin sitten kovan paikan tullen luotetaan. Joka on sitä, mitä ei listoissa ikinä näy; ei ole triviaalia eikä ole ns. rakkautta sillä lailla kuten me sen kuvaamme. On paljon yksinkertaisempaa. On sitä, mistä hyvä lapsuus tunnetaan ja tunnistetaan mutta jota on vaikea verbalisoida.
12. marraskuuta 2008 21:22
Poista
Blogger Iines sanoi…
Tämän päivän uutisissa on OAJ:n puheenjohtajan Erkki Kangasniemen lausunto siitä, että alaikäisiäkin koulu-uhkaajia tulisi rangaista juridisesti määräämällä heidät korvausvelvollisiksi aiheuttamastaan haitanteoista yhteiskunnalle.
Turhista hälytyksistä koituu paitsi laajaa henkistä hätää lasten keskuuteen myös mittavia taloudellisia menetyksiä. Joutuvathan vanhemmat taloudelliseen korvausvastuuseen muistakin alaikäisten tekemistä tuhotöistä, niin miksipä sitten ei koulu-uhkauksista.
Ikävää, että joskus tämän tason kieli on ainoa, joka kertoo vanhemmille sen, kenellä on kasvatusvastuu heidän lapsistaan.
Niin kauan suomalainen lapsi voi pahoin kunnes tämä asia on selvä. Lapselle kuuluu turvattu lapsuus, jossa on sijaa leikille, ei varhaiselle itsenäistymiselle ja yksinololle.
…/..
13. marraskuuta 2008 15:24
Blogger Iines sanoi…
Jos ajatellaan, että temperamentti on synnynnäinen ja ihmisen biologinen pohja, niin se antaa kyllä puitteet ihmisen tavalle kohdata asiat.
Olisin kuitenkin edelleen valmis kyseenalaistamaan sen, että aggressiot pannaan temperamentin piikkiin. Kun asioita opitaan perustelemaan ja käsittelemään, lapsen kiivas temperamentti ohjautuu ehkä itsestään hänen itsensä kannalta parempiin, hallittaviin uomiin, ja hänen on helpompi tulla muiden ja itsensäkin kan ssa toimeen ja oppia yhteispelin aakkoset.
./..
14. marraskuuta 2008 9:10
Poista
Blogger Iines sanoi…
HG,
eihän mikään tee moraalia yksinään eikä suoraan, vaan moraali on summa asioista, jotka on sisäistetty – puhun siis sisäisestä moraalista, en ulkokohtaisesta, joka taas on – mielestäni – sukua moralismille.
Taideaineiden merkitys on siinä, että ne avaavat ihmismielen kanavia, koska ne liikuttavat tunteita ja aisteja. Ihminen, jolla on aisti- ja tunneväylät auki, sisäistää herkemmin myös eettisesti oikean ja väärän ja pyrkii näin toimimaan lähimmäisystävällisesti, ei itsekkäästi tai yhteisön kannalta tuhoisat koodit hyväksyen.
14. marraskuuta 2008 9:19
Blogger maalainen sanoi…
Taas hyviä ja keskustelua ja ajattelua herättäviä teesejä.
Katsoin tv-ohjelman Auvisen vanhemmista ja uskon, että on täysin mahdollista, että he noudattivat kaikkia näitä ohjeita. Missä he kuitenkin tekivät väärin, kun pojasta tuli massamurhaaja?
Hänellä oli rakastava ydinperhe ympärillään, jossa sitä paitsi arvostettiin luontoa, omin käsin tekemistä ja luovuutta.
./..
./..
16. marraskuuta 2008 11:05
Poista
Blogger Homo Garrulus sanoi…
Kasvatusala on Suomessa joutunut jonnekin sadismin ja typeryyden välimaastoon vaikka meillä on Snellmanin pedagogiikkaa ollut aikoinaan hyvänä johtolankana. Kaikki äly on lopetettu kun lopetettiin itseajattelu.
Outoa ja tosi nopeasti: onkohan tämä kiinalaisten toiveena; saavat valkoiset ihmiset polvilleen entistä nopeammin koska valkoinen petaa omaa kuolemaa koko ajan olemalla typerä så in i fan.
Ja siihen käyttävät pelkääviä miehiä.
16. marraskuuta 2008 11:14
Poista
Blogger Iines sanoi…
HG, haluan sanoa tästä lausahduksestasi pari sanaa:
– – sallin erilaisuutta mutta en siedä tätä mukamas-yltiö-ystävällisyyttä.
Ei ihminen voi olla joka suuntaan ystävällinen muutakuin haaveissaan sillä on olemassa oikea ja väärä ja siihen luotan.
Olemme siis täysin samaa mieltä asiasta. Olen yltiöpositvismille ja makealle ystävällisyydelle vihainen kuin rakkikoira. Ne ovat suurta huijausta ja teeskentelyä, sillä ne ovat pintakerros, sokerikuorrutus, jonka alla todelliset tunteet ovat. Minua kiinnostavat nämä todelliset tunteet.
Olen kirjoittanut usein tähän liittyviä päreitä ja saanut jokuset ystävälliset ja positiivisen maailmankatsomuksen omaavat bloggaajat jopa raivon partaaalle.
Tässä esimerkinomaisesti pari linkkiä aiempiin postauksiini:
http://i-iines.blogspot.com/2007/01/sananen-positiivisesta.html
http://ikkuna.blogspot.com/2006/11/oletko-kyynikko.html
16. marraskuuta 2008 11:29
Blogger Homo Garrulus sanoi…
Mutta jos sanot olevasi sitä mitä nyt sanot (rakkikoira) et ole ollut sitä tässä hiljattain kun yritit ajaa minut pois blogistasi: se on jo yksinään merkki sinun omasta kypsymättömyydestä. Jos olisit sitä mitä nyt väität (ja olet oppinut minun rakkikoiramaisuudesta jota lanseerasin itsestäni jo vuonna 2002 professorilleni joka sai lehmän kuvan graduni kanteen) niin olisit tajunnut alusta alkaen minun pohdinnan ydintä. Nyt se alkaa pikkuhiljaa nousemaan sinullekin mistä on kyse – minä näen sinun kypsymisen asteen ja se on hauskaa – mutta muistutan sinua miten sinäkin herjasit ja huidoit minua pois.
Näin tehdään Suomessa ja minua on huidottu pois niin kauan, että laitoin pysäyttääkseni sen nimenomaan tuon rakkikoiramääritelmän itsestäni professori P:lle ja liimasin lehmän graduni kanteen jotta se pysäyttäisi hyvää miestä.
Hän kyllä ihmetteli: tuli jopa katsomaan läheltä…
ja nyt ollaan 6 vuotta myöhemmin tässä. Mutta olen kirjoittanut 1400 kirjettä asiasta uudestaan ja uudestaan, nostanut puheeksi kiusaamisen, laadun, tyylin, attribuutit, transformaation ja lopulta tämän omasta identiteetistä mistä kaikki alkaa. Emme vieläkään puhu oikeasta asiasta mutta lähemmäksi tullaan Iines. Sinä opit minusta ja sinun katsojaluvut ovat nousseet juuri sen myötä (alkoi päreestäsi Kasvatammeko arvoinvaliideja, joiden jälkeen sait suuret katsojat: ja siinä kohtaan minä mainostin sinua ja blogiasi: loput on sitten kehitystä; oikeaan suuntaan.
Mutta ymmärrä nyt hyvä Iines itsekin jotain omasta itsestäsi – niin ymmärrät sitä vaikeutta mitä minä olen aina kohdannut.
http://i-iines.blogspot.com/search?updated-min=2007-01-01T00%3A00%3A00%2B02%3A00&updated-max=2008-01-01T00%3A00%3A00%2B02%3A00&max-results=50
16. marraskuuta 2008 11:50
Poista
Blogger Homo Garrulus sanoi…
Minun graduni oli koirista: tein poliisikoirista graduni. Nyt lähetin viime viikolla kirjeen poliisikoirista ja näyttelykoirista: sama metafoora mistä on ollut koko ajan kyse. Professorini ei silti ollenkaan ollut valmis kuuntelemaan minua silloin: hänkin ivasi, aionko tehdä pro gradun koirista vai ihmisistä. Mutta metafoora elää ja itse käytän kun katson sopivaksi. Pensselivedot ovat myös minun.
Joku ohjaa minun tekstit suoraan sinulle? Kuka olet? Miksi minua ei itse päästetä esille? Siksi, että mollaajat ovat minun lähipiiristäni ja heille se olisi noloa. Mutta – kenen sadismin tai oppimattomuuden mukaan oikein mennään??
Kysyn vaan.
16. marraskuuta 2008 11:55
Poista
Blogger Iines sanoi…
Mitä sinä nyt taas, HG?
Katso nyt linkkaamieni tekstien päiväyksiä. Ne on julkaistu ennen kuin sinä edes olit Blogistaniassa. Tulit blogiini joskus tänä vuonna 2008, ja nuo tekstit ovat vuodelta 2006 ja 2007. Jo sitä ennen kirjoitin noista aiheista.
En siis lainaa keneltäkään tekstejä tai ajatuksia omiin nimiini. Jos lainaan, panen lähdeviitteen juuri siihen, mihin se kuuluukin.
HG, ihmiset ajattelevat usein samoin. Kellään ei ole mandaattia omistaa ajatuksia, vaan ne ovat ihmiskunnan arkkityyppistä pääomaa.
16. marraskuuta 2008 12:06
Blogger Homo Garrulus sanoi…
En tullut sinun blogillesi vasta 2008, olen ollut vastaamassa vuodesta 2006 asti. Miksi väität vastaan? Oleko poistanut kommenttini niiltä ajoilta? Onpa sairasta, minulla on omat kopiot meidän keskustelustamme joita olen koko ajan copypaste matkan varrella. Mitä tämä nyt sitten on?
16. marraskuuta 2008 12:13
Poista
Blogger Homo Garrulus sanoi…
Arkkityyppistä pääomaa. Jumalauta mitkä sanat. Ensin nauretaan ulos, varastetaan tieto, myydään herjaaville ns. valmentajille joiden takia koko Eurooppa junnaa paikoillaan vaikka he tekevät tulosta – ja sitten sinun kaltaiset naiset rupeavat puhumaan ARKKITYYPPISISTÄ asioista.
Nyt saisi Tapio P:matka tulla esiin ja sanoa mistä minä kirjoitin jo 2002 kun minulle piti nauraa niin railakkaasti ettei edes yliopistolla ollut tuota ”arkkityyppistä” tietoa.
Voihan nenä; kyllä saa rautaa taivuttaa ja miehet, joihin olen vaikuttanut ovat valuttaneet tietonsa omille pr-naisilleen, eli niille, joiden kautta he taas saavat mitä haluavat ja tarvitsevat. Mutta nainen, NAINEN, joka ansaitsee työn osalta tulla esiin nostetuksi ei sitä tule: mitä tämä nyt sitten todistaa? Että nainen olkoon kana miehen muninnassa? Sitäkö? Että sinä Iines olet sitä mieltä ,että kausaliteetissa nainen on kuitenkin se kana joka munii sen munan jota muna oli muutenkin käyttämässä jotta siitä saisi uuden munan aikanaan.
Näin typerää tämä naisten välinen lojaliteetti onkin.
Mutta onko miestä misssään joka voisi sen todistaa.
Siinä tuhannen taalan kysymys, onko reilua miestä – todellakaan? Annetaanko historian siis todella toistaa itsensä tässä suhteessa?
Tämä on tärkeintä mitä minä olen kysynyt sinun palstallasi Iines.
16. marraskuuta 2008 12:18