Blogi

Näytetään kirjoitukset huhtikuulta 2008.




Otra Vez!  2

Otra Vez ja sinfoniaorkesteri sekä Martin Alvaradon samettinen ääni.

Kylmät väreet menevät vieläkin pitkin selkäpiitä ja iho on kanalihalla.

Aivan loistavaa parhautta.
Syviä tunteita, surua, vakavuutta, herkkyyttä, intohimoa, iloa ja kepeyttä.
Kaikkea, mitä tarvitaan.

Rok.

Otra Ves!





töllötystä  2

Harmi, kun Huippumalli haussa loppui. Suosikkiohjelmani.

Suosikkini voitti. Kaunis tyttö, joka kantoi itsensä tyylillä. Hän ei kertaakaan sortunut haukkumaan muita tai ylentämään itseään suotta.

Suomalainen versio Huippumalleista oli kalsea. Jäykkääkin jäykempi. Yritin katsoa sitä eilen. Yhden lauseen kuvaaja väitti kaikkien kuvattavien olevan yhden ilmeen tyttöjä. Hah! Saimi oli ainoa valopilkku.

***

Maanantai - perinteinen töllöilta. Haikeita muistoja Siskoni on noita -sarjan kulta-ajoista. *sniif*

Nämä uudet sarjat vaikuttivat varsin kelvollisilta. Life on Mars ja Studio 60. [Edit] Jälkimmäisestä luovuin jo parin katselukerran jälkeen, ensinmainittu sen sijaan osoittautui aivan loistavaksi!

Ehkä saan taas jotakin katsottavaa telkustakin, ettei ole tuossa turhan panttina koko vekotin, kun Housekin meni tauolle ja Näkijä tulee niin typerään aikaan, etten juuri koskaan ole siihen aikaan kotona television ääressä.

C.S.I. Miamin - Horatio rules! - kaikki jaksot saisivat tulla alusta lähtien, samoin Tähtiportin.


"huumoria"  2

Erehdyin lukemaan muutamaa random-blogia. Hämmästyin sitä ivallisuuden, vittumaisuuden ja katkeruuden määrää, joka blogeissa huokui muita, tiettyjä nimettyjä, ihmisiä kohtaan. Ensinnäkin; onko se nyt aivan asiallista käytöstä, ja toiseksi; tuollaiset tekstit kertovat enemmän ihmisestä itsestään kuin mustamaalatusta kohteesta. Säälittävää.

***

Taas törmään ajatukseen huumorista. Mitä on huumori? Onko huumoria suora muille vittuilu, ilkeily, pisteliäisyys sekä kärkevät ja kärkkäät kommentit, joka verhotaan huumorin pukuun?

Mitä jos nämä tällaisen "huumorin" käyttäjät joutuisivat itse samanlaisen kohtelun kohteeksi? Jos joku maksaisi potut pottuina samalla mitalla takaisin. Ei taitaisi enää ollakaan kyse huumorista. Silloin vittuilija piipittää ja itkee jotakin toisen lapsellisuudesta jne. Miksi kyse ei olekaan enää huumorista sen sattuessa omalle kohdalle?