Korsu, hmm. työpaikka jota en nyt tähän laita mutta se alkaa k kirjaimella ja kerrostalo.
Korsu kuvaa siis paikkaa jossa asun, paikkaa jossa säilytän vähäistä maallista irtainta omaisuuttani ja punkkaan kun kiireiltäni joudan. Paikassa on potentiaalia olla enemmänkin mutta ei kun ei. Kanitarha ei tähän nouse.
Työpaikkalla saan nauttia maaseudun rauhasta.. Ja vitut. Tiukempi tahtista työtä saa hakea jos se on vain työ, jos elämä ei ole siinä.
Ei ahdistusta mutta vitutusta aiheutti viimeksi poikimisessa jalkansa teloneen lehmän hoidon puute.
Lehmä oli tuskassa, aristi toista takajalkaa ja se turposi silminnähden. Samalla lehmällä oli poikimisen jälkeen myös utaretulehdus. Oli puhe että eläinlääkäri käy paikalla ja tarkistaa myös jalan. Vapaalta palattuani kysyin asiasta ja näin oli muka käynyt mutta eläinlääkäri ei olisi sanonut jalasta mitään. Vaikea uskoa kun eläin on selvästi tuskassa, jalka on kuin potkupallo ja vuosi jo nivelestä märkää. Puhdistin haavan, nahka irtosi puolen kämmenen kokoiselta alueelta mätäisenä lämpäreenä. Desinfioin, laitoin antiseptista voidetta ja suojasin haavan.
Missä siis vika? Valehdeltiinko minulle eläinlääkärin käynnistä, vai tekikö eläinlääkäri virheellisesti jättäen eläimen tuskaan tehden vain mitä pyydettiin: määräsi lääkkeet utaretulehduksen. Siihen ei tarvita käyntiä. Lääkkeet määrätään laboratorio kokeiden perusteella ja resepti menee suoraan apteekkiin. Tai niin voi toimia.
Sama Suomeksi: Kärsiköön kanttura kunhan tuottaa.
Vituttaa ihan hirveesti. Kukahan se eläinlääkäri on?
Vielä on se kerrostalo.
Kerrostalossa asuu nainen. Naisen luona on hyvä olla ja minä äärimmäisen muuntautumis kykyisenä heittäydyin sohvalle, työnsin käden housuun, toiseen käteen otin tv:n kaukosäätimen ja tylsistyin.
Parvekkeelta katselin vastapäisen talon mustalaisten autorallia, reissussa olevien sähkölinjojen rakentajien töihinlähdön ja töistä paluun. Kuuntelin tarinat säpinöistä ja pika siivouksista kun tavarat siirretään ripeästi ulos suoraan parvekkeelta tai ikkunan läpi takapihalle. Kerrostalolähiö ja molemmat puhtaat neliöt..