kiitos exälle

Kävin lääkärissä. Olin 5 minuuttia myöhässä, johtuen veljen autosta ja hermostuksestani. En osannut laittaa pakkia päälle xD xD xD

No joo. Onneksi oli se 5 minuutin matka vaan terveysasemalle. Ilmoittautumisluukulla oli tietenkin joku viskibassoinen nainen toimittamassa asiaansa. Lähti se siitä sitten lopulta. Täti luukun toisella puolen kysyi, josko haluan kertamaksulla vai vuosimaksulla. Piti hetken miettiä. Meinasin sanoa, että juu, käy se vuosimaksu. Kumminkin väsyneet aivot sen verran hälyttivät, että muistin kk:n päästä muuttavani toiseen kaupunkiin. Kertamaksu siis, kiitos. Ja laskun lykkäsi käteen. Lääkäri huikkasi melkein samantien. Päästessäni ovelle ko. keski-ikäisehkö nainen sanoi huutaneensa jo kolmesti. Olin nolo. Kätteli se sitten sentään. Ei kumminkaan hymyillyt. Pyytelin anteeksi ja selittelin autosta.

Ei kai ne aikaa varatessa mihinkään laita ylös, mitä vaivaa potilas on tulossa selvittämään. Aina saa selittää kaiken uudelleen. Lääkäritäti oli kumminkin reipas otteissaan ja kai sitä huvitti mun nettitutkimukset. Piti vähän riisua, sitten vähän ronklattiin ja valmista tuli. Diagnoosi juuri se, jota epäilin. Kiva. Resepti kouraan ja seuraava. Alle 10 minuuttia kesti meikäläisen visiitti.

Ajelin kahden korttelin päähän apteekin ja postin parkkikselle. Tietenkin aukeamisaikaan oli vielä 10 minuuttia. Siispä sinne kauppaan, kissalle ruokaa. Ja mulle gingered battery. Pullaa teki mieli, mutta enpäs ottanut semmoisia. Activia vilja-jugurtteja sen sijaan kyllä. Kissalle uusia raksuja, neljä irtopussiruokaa, yksi whiskas-laatikko, kissain maitoa purkki. Ostokset autoon ja sitten se apteekki. Ovesta tuli vanha pariskunta jo ulos, kun olin menossa sisään. Odotin mummojen invaasiota, mutta vastassa olikin tyhjä tiski. Sain lääkkeeni samantien ja otin kisulle sen matokuurin. Jos rupeaisi vaikka vähän ryhdistäytymään.

Parkkiksella autossa istuessa laitoin viestiä puh-elimella ja vähän itketti. Harmitti koko lääkärireissu. Yhden biisin ajan istua möllötin ja lähdin sitten ajelemaan taas. Eilen illalla ja yölläkin itketti. Mikälie hormoonihäiriöhirvitys x)

Nyt kello on siis varttia vaille 11, kolmen tunnin yöunien jälkeen olen ollut hereillä melkein neljä tuntia. Battery on juotu ja kissalle annettu eka annos sitä lääketahnaa. Käärin eläimen pyyhkeeseen, ettei pääsisi karkuun. Mutta kissanpierut se suostunut suun kautta ottamaan. Pureskeli vaan truutan päätä ja kakoi. En raaskinut rääkätä sitä ja päädyin vanhaan konstiin. Tuhrin mömmön sen etutassujen päälle turkkiin. Nuoli sen kiltisti siitä sitten pois… Huomenna ja ylihuomenna vielä sama juttu. Jos vaikka sitten soittelisi niistä rokotuksista.

Semmoinen päivänavaus tällä kertaa.