Hommasin pari vuotta sitten pillerit. Sain Yasmin-merkkisiä. Niistä tuli seuraavanlaisia fyysisiä und psyykkisiä sivuvaikutuksia: laihduin vuoden aikana 10 kiloa, aloin itkeskellä Usein (nimim. en ollut ikinä ennen itkenyt elokuvissa), ekana päivänä tarvi vaan yhden särkylääkkeen (aiemmin parin ekan päivän aikana useamman), seitsemästä päivästä tuli neljä päivää.
Vajaa vuosi sitten lopetin pillereiden syömisen. Siitä tuli seuraavia fyysisiä und psyykkisiä sivuvaikutuksia / seuraavat sivuvaikutukset säilyivät: paino nousi taas sen 10 kiloa, itkeskelen edelleen vaikka lopettamisesta on tosiaan melkein vuosi (raivostuttavaa pillitystä), joudun syömään särkylääkettä parina ekana päivänä.
Mun ikkunalautakasvatit melkein kuoli, kun olin perjantaista sunnuntai-iltaan pois. Kastelin heti, kun tulin takaisin. Ehkä osa elpyy. Tilli nyt olikin jo kuukahtanut aikaa sitten, mutta basilikan ja sitruunamelissan puolesta olisi harmittanut.
Kyllä elämä on ihan tosijännää.
Soneran sim-korttia ei ole näkynyt. Puhelusta on kuitenkin jo aikaa. Viikko sitten perjantaina sain tuen tilille ja maanantaina tuli kuitti maksusta. Maksupäätöstä sen sijaan ei ole näkynyt, vaikka on aina tullut erillisenä kirjeenä. Täytyy varmaan sinnekin pirauttaa taas.
Aamulla ei enää ärsytä näin raivona. Sen tietää jo valmiiksi. Ei vaan jaksaisi odottaa siihen asti, että sitä lamaantuu taas hyväksymään tilanteen. Ilmeisesti pitää tällä viikolla jo aloittaa yksityisopetus, mikä aiheuttaa muutaman puhelun suorittamista ja ahdistusta ja säätöä.
Joo. Nyt petiin.