Catwalkien kirvesmies

Ammattikoulun käytävät vaihtuivat catwalkeihin.

Kun 17-vuotias Pauli Nissinen ilmestyi kaksi vuotta sitten mallitoimisto Model Boomiin, ja ilmoitti “haluavansa tulla malliksi”, oli johtaja Jaana Ukkola vastassa avosylin.

Eikä syyttä. Nyt Pauli on tepastellut Fendin, Andrew Mc Kenzien ja Verrin näytöksessä ja saanut varaukset eli optionit Pradan, Moschinon ja Louis Vuittonin näytöksiin. Useimmiten alustavista varauksista tulee ennemmin tai myöhemmin kiinnityksiä. Niin pitkälle on harva suomalainen miesmalli päässyt.

Saati kirvesmies. Paljasjalkainen matinkyläläinen Pauli valmistui vuosi sitten keväällä kirvesmieheksi oman kaupunginosansa ammattikoulusta, mutta ei ole tehnyt päivääkään alansa töitä.

“En pidä kirvesmiehen työstä, se on niin likaista. En jaksaisi ammattia. Mutta on hyvä kun miehellä on kirvesmiehen taito”, paljastaa Pauli ja hörppää sokerikokistaan.

Ei, hän ei ole kuulemma jatkuvalla dieetillä. Päinvastoin.

“Joudun syömään paljon tai muuten poskeni menevät lommolle. Tänä kesänä Milanossa laihduin viisi kiloa, kun söin pelkkää pastaa”, tilittää Pauli ja kertoo ettei käy kuntosalilla vaikka kuulemma pitäisi.

“Olen vähän löysä”, hän moittii.

Tosiasiassa löysää hänessä ei ole kuin farkut. Sini-valkoraidallinen t-paita pilkottaa farkkutakin alta. Päässä on Siniruudullinen H&M:n lippa.

Syksyllä Pauli pakkaa laukkunsa ja lentää todennäköisesti Japaniin.

“Japanilaiset kävivät katsomassa minua kesällä ja tykkäsivät. Siellä pidetään pienemmistä malleista. Ihannemitta olisi kolme senttiä pidempi”, miettii Pauli, joka muistaa vielä haastattelun lopuksi kiittää Cokiksesta.

Suosittelemme