Voitit viime vuonna European Poker Tourin Kööpenhaminan turnauksen. Mitä tapahtuu, kun tavallinen 19-vuotias jamppa saa miljoonan käteen?
”Monella se sekoittaa pään, itse olen rauhallinen ja fiksu. Aloin etsiä kämppää. Rahantulo muutti tietysti koko elämän. Pystyin muuttamaan pois kotoa, mihin ei olisi ollut varaa. Ostin osakkeita, mutta myin ne vastikään pois.”
Paljonko lahjoitat vuodessa hyväntekeväisyyteen?
”Muutaman tonnin. Voitin syksyllä Unibetin hyväntekeväisyysturnauksen, lahjoitin 3000 euroa ongelmanuorten tukitoimintaan.”
Asut Sedu Koskisen entisessä kämpässä yökerho The Tigerin yläpuolella. Montako kertaa olet valittanut naapureista?
”En kertaakaan, minusta on valitettu muutamaan otteeseen. Nyt yritän pitää jatkot hiljaisempina. Juhlin alakerrassa melko usein. 120 neliön kämpästäni pääsisi hissillä suoraan yökerhoon, mutta se on monimutkaista, kierrän mieluummin ulkokautta.”
Kävit armeijan. Paljonko rahaa menetit, kun et voinut pelata täyspäiväisesti?
”Kuusinumeroisen summan. Pelasin iltaisin ja öisin, aamuherätyksessä olin hajalla. Puoli vuotta riitti. Vanhemmat toivoivat, että olisin lähtenyt opiskelemaan, ja harkitsinkin tuotantotalouden opintoja. Jos lopetan pelaamisen, joku chilli paikka kiinnostaisi, vaikka Hanken.”
Kallein asia, jonka olet ostanut?
”Kämppä, siinä 1 150 000 euroa. En tiedä, kuinka paljon rahaa käytän. Syön joka päivä ulkona ja ostan merkkivaatteita. Noin kerran kahdessa kuussa lähdemme ulos pokerituttujen kanssa, kaikki juovat koko illan ja lopuksi arvotaan, kuka maksaa laskun. Lasku on usein toista tonnia.”
Pelaat kuulokkeet korvilla. Mikä seuraavista siivittää voittoon parhaiten: Abban Money, money, money, Lady GaGan Poker Face vai Jokeri Pokeri Boxin tunnussävelmä?
”Abba. Yleensä kuuntelen hiphoppia ja räppiä, Kanye Westia tai Eminemiä.”
Terveisesi auton, asunnon ja perheen menettäneille peliongelmaisille.
”Heti hoitoon! Sääntö on se, että pelata voi vain sen verran, mikä on varaa hävitä.”
Kyllösen blogi osoitteessa http://www.coinflip.com/blog/jeans
European Poker Tourin Tallinnan turnaus 11.–16.8.
Uraputki
1989 Syntyy.
6 v Ensimmäinen pokeripeli ”Isän kanssa, ilman panoksia.”
16 v Näkee telkkarista World Poker Tourin pelin. Kokeilee pelaamista netissä leikkirahalla.
18 v Ensimmäinen suuri voitto. ”Voitin netissä 315 000 dollaria päivää ennen ylioppilasjuhlia.”
18 v Ylioppilaaksi. ”E pitkästä matikasta, A suomesta ja englannista. M ruotsista äidinkielenä.”
19 v Tapaa nykyisen kumppaninsa.
19 v Suurin voitto. European Poker Tourin Kööpenhaminan turnauksen voittosumma 878 000 euroa.
19 v Muuttaa nykyiseen asuntoonsa.