Maksatko ruokakaupassa törkeää helppouslisää? Valmiin porkkanaraasteen kilohinta on yli viisinkertainen

Hintavertailu paljastaa, mitä pilkkomisen välttämisestä joutuu maksamaan.

Muovipusseihin pakattuja punaisia ja vihreitä kasviksia jääkaapissa. Valmiiksi käsiteltyjen kasvisten helppoudesta voi joutua maksamaan lisää.

Työpäivä on ohi, nälkä kurnii ja ruokakaupan vihanneshyllyllä odottaa kaksi vaihtoehtoa.

Toisessa pussissa porkkanat ovat valmiina raasteena, toisessa ne pitäisi vielä pestä ja raastaa itse.

S-kauppojen verkkohintojen vertailussa valmiiksi tehty työ näkyy hinnassa rajusti: porkkanaraaste maksaa kilolta yli viisinkertaisesti kokonaiseen porkkanaan verrattuna.

Kilohinta nousee yli viisinkertaiseksi

S-kauppojen verkkokaupassa Kotimaista-porkkanan kilohinnaksi ilmoitettiin 1,15 euroa, kun Coop-porkkanaraaste maksoi 5,95 euroa kilolta.

Hintaero on 4,80 euroa kilolta, eli valmis raaste on tällä vertailulla noin 5,2 kertaa kalliimpaa.

Käytännössä 200 gramman raastepussi maksaa 1,19 euroa, kun sama määrä kokonaisia porkkanoita maksaisi kilohinnalla laskettuna 23 senttiä.

LUE LISÄÄ: Naudanlihan hinta karkasi käsistä – jopa 30 prosenttia nousua

Sipulin pilkkomisen välttäminenkin maksaa

Myös esimerkiksi sipulissa näkyy selvä ero kokonaisen ja valmiiksi pilkotun tuotteen välillä.

Kotimaista-sipulin kilohinta oli verkkokaupassa 1,49 euroa, kun Kotimaista-pakastesipulikuutiot maksoivat 3,75 euroa kilolta.

Valmiiksi pilkottu sipuli oli siis noin 2,5 kertaa kalliimpaa, mutta samalla ostaja välttyy pilkkomiselta ja saa pakastimessa säilyvän tuotteen.

Kolme vertailua: näin paljon valmiiksi tehty työ maksaa

Hintatiedot poimittiin S-kauppojen verkkokaupan tuotesivuilta, ja myymäläksi valikoitui Prisma Kaari Kannelmäki.

Vertailussa ovat kokonaiset kasvikset ja niitä vastaavat valmiiksi käsitellyt tuotteet, ja erot on laskettu ilmoitetuista kilohinnoista.

Hinnat voivat muuttua myymälän, tarjousten ja ostopäivän mukaan, eikä tuotteita ole ostettu tai punnittu tätä vertailua varten.

TuotepariKokonainen kasvisValmis vaihtoehtoValmiin hinnan suhde
Porkkana ja porkkanaraaste1,15 €/kg5,95 €/kg5,2-kertainen
Sipuli ja pakastesipulikuutiot1,49 €/kg3,75 €/kg2,5-kertainen
Porkkana ja kuoritut babyporkkanat1,78 €/kg5,56 €/kg3,1-kertainen

Kolmannessa vertailussa 500 gramman kokonaisia porkkanoita maksava pakkaus asetettiin rinnakkain kuorittujen babyporkkanoiden kanssa.

Halvempi kilohinta ei vielä kerro, kumpi kannattaa ostaa

Kokonaisen kasviksen kuoret, kannat ja muut poistettavat osat voivat pienentää syötäväksi päätyvää määrää.

Jos esimerkiksi kilon kasviksista jää käyttöön 800 grammaa, syötävän osuuden todellinen kilohinta on 25 prosenttia pakkauksen ilmoittamaa kilohintaa suurempi.

Vertailun tuotteiden todellista kuorimishävikkiä ei kuitenkaan mitattu, joten sitä ei voi vähentää tai lisätä hintalukuihin arvauksena.

Kiireessä valmispussi voi olla järkiostos

Halvempi kilohinta ei aina tarkoita halvempaa ruokaa, jos suuri osa ostoksesta jää käyttämättä.

Yksin kokkaava voi tarvita vain vähän porkkanaa, sipulia ja kaalia, jolloin pienet valmiit pakkaukset voivat estää ylimääräisten ainesten jäämisen jääkaappiin.

Pakastettu sipulisilppu voi olla erityisen kätevä vaihtoehto, jos sipulia tarvitaan ruokiin vain pieni määrä kerrallaan eikä kokonainen pussi muuten tulisi käytettyä.

Käsi pilkkoo punaista paprikaa keittiöveitsellä puisella leikkuulaudalla. Kasvisten pilkkominen itse voi säästää rahaa valmiisiin tuotteisiin verrattuna.
Pilkotko itse vai maksatko valmiista? Kasvisten käsittely vie aikaa, mutta valmisraasteen ja kokonaisten kasvisten kilohinnoissa voi olla huomattava ero.

Pilkottujen kasvisten säilytyksessä on tärkeä sääntö

Ruokavirasto muistuttaa, että pilkotut kasvikset pitää säilyttää kylmässä ja pakkauksen säilytysohjeita on noudatettava.

Myös kotona pilkotut kasvikset kuuluvat kylmäsäilytykseen, ja pakasteet säilytetään pakkauksen ohjeen mukaisesti pakastimessa.

Valmiiksi pilkottujen kasvisten korkeampi kilohinta voi siis olla maksu säästyneestä ajasta ja vaivasta, mutta kaupan hyllyllä kannattaa tarkistaa vielä yksi asia: ostatko vain tarvitsemasi määrän vai enemmän kuin ehdit käyttää?

LUE SEURAAVAKSI NÄMÄ:

Kotileipurin törkeä hintatemppu paljastui – 4 euron markettikakku myytiin uudelleen kuorrutettuna 112 eurolla

Perunaa, riisiä vai pastaa lautaselle? Yksi niistä voitti vertailussa kirkkaasti 37 muuta ruokaa

Suomen diesel on EU:n kalleinta – 6 keinoa pienentää polttoainelaskua

Suosittelemme