”Meillä on työkalut tehdä pieniä vallankumouksia” – Katso kuvat ja video #meilläonunelma-mielenosoituksesta

”Nuo mustalippuiset tuolla toisella puolella ovat anarkisteja”, sanoi keski-ikäinen mies puolisolleen. ”Ei se mitään, me voidaan silti jäädä tänne”, vastasi vaimo.

Eilen Kansalaistorille Helsingin ytimeen kerääntyi 16 000 ihmistä mielenilmaukseen rasismia ja vihaa vastaan, monikulttuurisen ja avoimen Suomen puolesta. Ilta-auringon paisteessa yhdessäolon ihanuudesta nautiskeli ihmisiä hyvinkin erilaisista kansanosista.

"Nuo mustalippuiset tuolla toisella puolella ovat anarkisteja", sanoi keski-ikäinen mies puolisolleen yleisön joukossa.

"Ei se mitään, me voidaan silti jäädä tänne", vastasi vaimo.

"Sanoinpahan vain", mies tokaisi.

Mielenosoituskulttuuri ei ole Suomessa kovinkaan riehakasta tai mittavaa, joten tiistai-illan väkimäärä oli positiivinen yllätys. Paleface selvitti Kansalaistorin lavalla uusien mielenosoitustuulien rantaumista some-työkaluilla, jotka mahdollistavat porukan kasaan saamisen lyhyessäkin ajassa.

"Totuus on se, että nyt meillä on ne työkalut, nyt me saadaan hyvin nopeasti kasaan se kriittinen massa. Aleksi Pahkala laittoi Facebookiin ajatuksen sunnuntaina kello yhdentoista aikaan aamulla ja nyt me ollaan kaikki täällä. Me ollaan opeteltu käyttämään näitä työkaluja, hyvät ihmiset. Me ollaan tähän asti lähetelty lähinnä kissankuvia ja nyt me ollaan ymmärretty, että ne on työkaluja, joilla pitää tehdä pieniä vallankumouksia", Paleface saarnasi.

Mielenosoituksen juonnoista vastasi Tino Singh.

Suomen korismaajoukkue nousi lavalle ensimmäisten joukosta. Kapteeni Shawn Huffin mukaan harjoitukset kannatti jättää väliin tämän takia.

Entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja sanoi painavan sanansa.

Yleisöä oli paikalla heti viiden jälkeen valtavasti.

Aino Venna otti lavan haltuun.

Paavo Arhinmäki ja Matias Turkkila löivät kättä lavan vieressä, mutta eivät jääneet rupattelemaan.

Atomirotta-yhtyeen Rane Raitsikka sai poikkeuksellisen tapahtuman kunniaksi lavalle mukaansa siskonsa Mannan.

Piispa Irja Askola puhui lempeästi viisaita, kuten odottaa saattoi.

Remontissa olevan eduskuntatalon vierestä löytyvä Kansalaistori alkaa vihdoin lunastamaan nimeensä ladattuja odotuksia.

Mediaa oli paikalla mukavasti. Uudenmaan Sanomien Touko Hujanen näytti kuvaansa rauhaa.

Suomalaisuus muuttuu ja suomalaiset sen mukana.

Jukka Pojan letkeä reggae sai massan ehkä suurimpaan hurmokseen.

Anarkistien mustat liput ottivat oman hyvin pienen osansa yleisöstä.

Abdirahim "Husu" Hussein kehui Suomea puheessaan.

Paleface on yleensä aina siellä, missä taistellaan sosiaalisen oikeudenmukaisuuden puolesta.

Suuri kiitos kuuluu tälle porukalle, joka masinoi mielenilmauksen ideasta todeksi parissa päivässä.

Suosittelemme