Lempileffa? E.T. Biisi? Kissin God of Thunder. Musiikkivideo? Michael Jacksonin Thriller.
Sellainen mies on Lordin takana. Tai oikeastaan sisällä, koska Rovaniemen Tomin oikea lempinimi on Lordi. Ei Alice Cooperistakaan moni muista, että hänen nimensä on mikäs se nyt olikaan.
Lordista on jo puhuttu niin paljon, että on aikakin kuulla se albumi, ja kun makaan kolmiomme lattialla kuulokkeet päässä, vaimo meinaa herätä hihittelyyni. Ei, se ei naurata vaan tuntuu hyvältä. Se on kuin Rob Zombie laulaisi Dannya ja Armia tai Björn Ulvaeusta.
Se ei ole vitsi, tässä on kyse teatterin 2000-luvusta, tai oikeastaan 1900-luvusta, siitä mitä Bowie ja Cooper tekivät jo vuonna 1970. Vaikea tietty kuvitella niittinahkatakkista rovaniemeläistä medianomia pörssilistautuneena vielä, mutta taidetta silti. Tosissaan muttei vakavissaan.
Ei se ihan viiden tähden levy ole, mutta se on juuri sellainen kuin sen pitää olla: jos englanti on huonosti lausuttua (mitä se on vain välillä), mitä siitä, sehän on Tornion Freddy Krueger joka siinä mönkii.
Saksassa tällaisen päälle ymmärretään, ja siellä markkinointi on jo alkanut. Drakkar-levy-yhtiön toimesta single Would You Love a Monsterman julkaistaan Halloweenina.
Lordi on viime kesään asti elättänyt itsensä elokuvakäsisten piirtäjänä ja maskeeraajana. Lordin nahkalippiksessä lukee kissankokoisin kirjaimin Kiss ja nahkatakin selässä isomman kissan ko-koisin Kiss.
Miltä sun kotona näyttää?
”Siellä on paljon Kiss-tavaraa. Mie keräilen leluja, miulla on Texas Chainsaw Massacre-nukkeja .”
Haluan ehdottomasti sellaisen Lordi-nuken, joka on levyn kannessa.
”Niin miekin. Miun toive on että niitä tehhään joskus vähintään yksi. Tai kaksi, miulle yksi ja sie saat sen toisen. Henkeen ja vereen puolustan Amerikan meininkiä, että kaikesta pittää olla kaikkea, pikkuäijiä, julisteita, t-paitoja. Mie haluisin nähä bussin perässä Lordin mainostamassa ihan mitä vaan.”
Oletko ajatellut viedä tän jutun niin pitkälle?
”Ei miulla ole aikaa ajatella kuinka, pitkälle tämä mennee. Olen rakentanut sen sillä viisiin, että jokkainen yksityiskohta on mietitty jo vuosia.”
Lordi ei ole ollut vielä keikalla kertaakaan. (No niin vaihdetaan yleiskieleen.)
”Ei ole mitään järkeä mennä johonkin pikkuklubiin noissa tamineissa. Tavastian lava on pienin, jolle se show mahtuu.”
Mistä nimi Lordi?
”Pete Riskin (Lordi-videon ohjaajan) äiti antoi sen nimen 80-luvun lopulla. Pukeuduin nahkaan ja niitteihin.”
Niin, taustalla kuuluu ns. melodinen hevi.
”80-luvun jälkeen ei ole tullut musiikkia, jota voisin ostaa. Viimeisin uusi juttu mitä olen hankkinut on White Zombie.”
Mistä Lordin ulkoasu tuli?
”Olen itseoppinut tehostemaskeeraaja. Pienenä tein E.T. -naamion liimaamalla pahvisuikaleita päällekkäin, sitten tein medianomin lopputyönä Lordi-videon, jossa kaikki muut hahmot paitsi minä olivat hirviöitä. Katsoin, että minäkin haluan näyttää tuolta.”
Kasarihevi mönkii haudastaan. Sinunkin sänkysi alla voi olla Lordi. Ellei hän satu olemaan Amityvillessa keikalla.
Lordi Tavastialla 8.11.2002 Albumi Get Heavy julkaistaan 1.11.2002