Metro vihdoinkin rullaamaan myös yöaikaan

Kokeilu alkaa pikkujoulukautena ja metrot kulkevat kahteen asti yöllä.

Tällä viikolla olemme saaneet nauttia kahdesta kiskoilla kulkevasta uutisesta. Niistä toinen, röökaamisen loppuminen VR:n junissa, tarkoittaa käytännössä sitä, ettei kenenkään enää tarvitse kuunnella matkatessaan ahtaassa kopissa suomalaisen small talkin taidonnäytettä, jorinaa siitä, kuinka "ei täällä omaa tupakkaa tarvitse edes sytyttääkään, heh heh."

Toinen, Helsingin metron yöliikennöinti, on kauan odotettu uudistus. Metro aloittaa kokeilut yöliikenteestä pikkujoulukautena ja kokeilu jatkuu ensi kesään asti. Käytännössä uudet aikataulut tarkoittavat sitä, että metro kulkee perjantai- ja lauantai-iltaisin kaksi tuntia tavallista pidempään. Tällä hetkellä viimeinen metrokyyti lähtee 23.30 ja 23.25. Kokeilu alkaa 8. marraskuuta ja jatkuu 15. kesäkuuta saakka.

Metrojen yöliikennöinti on oikeansuuntainen, joskin hieman varovainen avaus. Metro saisi saman tien kulkea aamuviiteen, jotta baarikansalle riittäisi vaihtoehtoja taksitolpalla odottelun tai täyteen tungettujen yöbussien ohellakin.

Metron yöliikennöinti tapahtuu 20 minuutin vuoroväleillä linjoilla Ruoholahti-Vuosaari ja Ruoholahti-Mellunmäki. Näin Ruoholahden ja Itäkeskuksen välille saadaan kymmenen minuutin vuoroväli.

Liikennelaitoksen lausunnossa mainitaan, että kokeilun yhteydessä on kiinnitettävä erityistä huomiota metron asiakasturvallisuuteen ja viihtyisyyteen. Samalla huomautetaan, että HKL:n kuljettajien lisävuorot aiheuttavat jonkin verran lisää työvoimakustannuksia.

Suosittelemme