STT: Uudet digisuositukset – alle 11-vuotiaalle ei omaa älypuhelinta

Kansalliset digisuositukset ovat lausuntokierroksella.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Opetushallitus julkaisivat torstaina 9.10.2025 luonnoksen ensimmäisistä kansallisista digisuosituksista 0–13-vuotiaille.

Linja on selvä: oma älylaite kannattaa viivästyttää vähintään 11 ikävuoden yli, alle 2-vuotiaille ei suositella ruutuaikaa lainkaan, ja somen käyttö ei kuulu alle 13-vuotiaille. Tavoitteena on tukea lasten hyvinvointia ja ehkäistä liiallisen ruutuajan sekä sopimattomien sisältöjen haittoja.

Unen, leikin ja liikkeen kolme koota

Opetushallituksen opetusneuvos Laura Francke muistuttaa, että jos laite on jo hankittu, olennaista on käytön ohjaus ja rajat. THL:n johtava asiantuntija Päivi Lindberg korostaa kasvokkaisen vuorovaikutuksen, leikin, liikkumisen, säännöllisen ruoan ja riittävän unen merkitystä ruutuajan rinnalla.

Aikataulu: lausuntokierros nyt, teinit vuorossa ensi vuonna

Luonnosta on valmistellut noin 160 asiantuntijan verkosto viranomaisista, järjestöistä ja yrityksistä. Lausuntokierros ja avoin kysely ovat käynnissä lokakuun loppuun. Seuraavaksi vuorossa ovat alle 18-vuotiaiden suositukset ensi vuonna.

Kansainvälinen peili: Tanska kiristää somerajoja

Kansainvälisessä kuvassa Tanskassa hallitus valmistelee lakia, joka rajoittaisi osaa sosiaalisen median palveluista alle 15-vuotiailta. Pääministeri Mette Frederiksenin mukaan lapset voisivat käyttää somea vanhempien valvonnassa 13-vuotiaasta alkaen.

Lähde: STT, THL & Opetushallitus