12 pitkää minuuttia

Huh! CityCooper Rautatientorilla 1.9. Historialliseen häppeninkiin valmistautuminen alkaa!

Oulunkylän liikuntapuiston urheilukentällä juoksee lämmittelykierrosta Sipe Santapukki ja Teuvo Loman. Energiapatukka on kristillisesti jaettu. Loman saa railakasta kannustusta muilta liikkujilta, ja toisessa päässä kenttää hyräillään hiljaa Apulannan biisejä.

“Olen juossut Cooperin testin viimeksi armeijassa. Neljä vuotta sitten lopetin aktiivisen liikunnan. Tosin silloin juoksin vielä puolimaratonia. Nyt olen räjähtänyt vanha possu”, nauraa Teuvo Loman. Lomanilla on nyt polvi kipeä, joten armeija-aikojen kiitettävä 3200 metriä jäänee minuuttien päähän.

Absolutisti Sipe Santapukki taas juoksee viikossa noin 50 kilometriä, ei tupakoi – eikä ole koskaan juossut Cooperin testiä.

PAM! Aika juosta.

Sipe lähtee kuin ammus ja Loman yrittää pysytellä perässä, muttei onnistu. Kahdeksan minuutin kohdalla en uskalla enää olla kovin kannustava. Katseet ohi juostessa kertovat karun totuuden.

PAM! 12 minuutia on takana ja miehet tantereella kaikkensa antaneena.

“Lähdin alussa juoksemaan liian kovaa, joten en pystynyt lopussa kiristämään tarpeeksi. CityCooperiin pitää treenata vauhtikestävyyttä ja intervallijuoksua. Yritän juosta 3500 metriä”, pohtii Sipe Santapukki.

Sipe on ostanut treenijaksoa varten jopa lyhyenmatkan siniset Adidaksen responce 4 light -juoksukengät, joten motivaatiota löytyy.

2060 metriä juosseen Lomanin nälkä kasvaa.

“Aion juosta syksyllä 2500 metriä. Olen hyvä ostamaan jäsenyyksiä, mutta nyt niitä pitää ruveta myös käyttämään”, sanoo Loman.

Kolme päivää myöhemmin seison Eläintarhan kentällä Mariskan kanssa. Portit ovat kiinni, mutta sehän ei meitä estä. Aidat on tehty ylitettäviksi, ja minulla on ongelmia.

“Käyn salilla aktiivisesti ja lenkkeilen välillä. Tosin tänä vuonna en ole ehtinyt juoksemaan kuin kymmenen kertaa”, kertoo 28-vuotias rap-henkilö Mariska. Hänkään ei ole juossut koskaan cooperia, joten varovainen arvio tulokseksi on 1500 metriä. Hei, camoon!

PAM! Ja PAM! Mariska pitää tasaisen nopeuden koko juoksun ajan.

“Kolmannella kierroksella alkoi mahaa polttamaan, mutta se meni nopeasti ohi. Viimeksi urheillessa on tainnut sattua nappulaliigassa pelatessa. Mutta nyt on todella paha olo”, summaa Mariska tunteet juoksun jälkeen.

Ja syksy odottaa, joten artisti väläyttää jopa tupakoinnin lopettamista.

“Poltan 20–30 tupakkaa päivässä, joten jos se loppuu, niin kyllä syksyllä 2500 metriä lähtee kevyesti.”

Parasta mitä voit tehdä 12 minuutissa housut jalassa

Be ready: 1.9. on sinun vuorosi, kun City-lehti ja Puolustuvoimat järjestävät yhteistyössä Helsingin kaupungin kanssa CityCooper-tapahtuman historiallisessa miljöössä Helsingin Rautatientorilla. Mukana kuntoaan testaamassa satoja kaupunkilaisia ja liuta tuttuja kasvoja, jotka ovat luvanneet repiä itsestään kaiken irti. Tee se sinäkin. CityCooper on osa syksyn LiikuCity-viikkoja.

Cooper-testin kuntotaulukko osoitteessa http://www.city.fi/cooper/

Sipe Santapukki

  • Ikä
    29
  • Tulos
    3250 m
  • Kunto
    Kiitettävä
  • Tavoite 1.9.2007
    3500 m

Mariska

  • Ikä
    28
  • Tulos
    2320 m
  • Kunto
    Hyvä
  • Tavoite 1.9.2007
    2500 m

Teuvo Loman

  • Ikä
    45
  • Tulos
    2060 m
  • Kunto
    Heikko
  • Tavoite 1.9.2007
    2500 m

Suosittelemme