
Jenkeissä Samsung luottaa viime marraskuulta ja tämän vuoden tammikuulta tuttuun taktiikkaan: yhtiö piikittelee uudella mainosvideollaan Apple-faneja.
Satiirisessa mainoksessa iPhone 5 -fanit ovat tietämättömiä, lauman mukana kulkevia lampaita. Videolla ihmiset jonottavat applemaisten liikkeiden edessä uutta tuotetta mm. New Yorkissa, San Franciscossa ja Los Angelesissa. Kovanluokan Apple-fanit ovat videolla hieman tyhmiä, helposti miellytettävissä, ja he kokevat olevansa etuoikeutettuja.
[AD]
”Sanon vain, että viidesti odottaneilla pitäisi olla oma jono”, kommentoi eräs ylimielinen jonottaja.
Samsung Galaxy S III -puhelimen ostajat esitetään videolla tietysti hyvässä valossa. Samsung-käyttäjät ovat itsevarmoja kuluttajia, jotka ajattelevat omilla aivoillaan.
Mitä mieltä olet mainoksesta? Voittaako Samsung Applen? Vai valitsetko mieluummin Nokian?
Applen hiljattain julkistama iPhone 5 saapuu Suomen markkinoille syyskuun lopussa.
Lähde: Mashable