
Kiteen kasvatilla, oopperahevibändi Nightwishin laulajatar Tarja Turusella, on pitänyt kiirettä viime viikkoina. Hän on kiertänyt ympäri maailmaa haastattelusta toiseen. Punaiseen nahkatakkiin, mustiin housuihin ja läpikuultavaan paitaan pukeutunut Turunen odottaa taksia Sörnäisten teollisuusalueella ja on matkalla Spinefarmin tiloihin tekemään puhelinhaastattelua Ranskaan. Nyt on kiire. On pakko ujuttautua Turusen mukaan samaan pirssiin.
Tervehdys. Enpä ole aiemmin tehnyt haastattelua taksissa.
"En minäkään. Toivottavasti en oksenna. Olen aika pahoinvoipa auton takapenkillä, jos pitää katsoa sivulle. Älä loukkaannu, jos en katsele sinua hirveästi."
En, pidän sitä ylimielisyytenä. Edellinen levynne Century Child kehuttiin taivaisiin. Se myi Suomessa tuplaplatinaa ja muualla lähes 200 000. Otatko paineita lopullisesta läpilyönnistä ulkomailla?
"Kyllä, varsinkin kun uramme on ollut jatkuvasti nousujohteinen. Nyt olemme tehneet Nightwish-levyn, johon voi oikeasti ensimmäistä kertaa olla tyytyväinen."
Oliko hyvä, ettei Jari Isometsä tunnistanut teitä suomalaiseksi bändiksi Levyraadissa?
"Eikö?!? Jumalavita, jos suomalainen ei tunnista Nightwishia suomalaiseksi, niin on se kummallista! Olemme vieneet Suomea kuitenkin niin paljon maailmalle."
Olette hevipiireissä melkoinen outolintu. Laulat klassista musiikkia, kitaristinne on tehnyt Hockey Night -ohjelman tunnusmusiikin ja osallistuitte Euroviisujen karsintoihin vuonna 2000.
"Oli pakko kokeilla, miten hevibändi pärjää Euroviisu-karsinnoissa. Jury ei pitänyt, mutta voitimme yleisöäänestyksen ylivoimaisesti. Osallistuminen oli enemmänkin keskisormen näyttö kapeakatseisuudelle."
Soitatte äärimmilleen vietyä teatraalista heviä. Uudella levyllänne on edellisiä levyjä tylympää kitarointia, mutta tutut mahtipontiset orkesterisovitukset ja kuorot ovat jälleen mukana. Orkesterina toimii 52-henkinen London Session Orchestra, joka soitti muun muassa Lord Of The Rings -elokuvan musiikin. Lisäksi levyllä on intiaani John Two-Hawks, joka soittaa huilua, laulaa ja lausuu runon Lakota-heimon kielellä. Ettekö pelkää, että liika mahtipontisuus muuttuu lähinnä vain korniksi?
"Ainahan se pelko on. Suuruudenhulluus iskee joka levyn kohdalla jossain vaiheessa. Johonkin raja on vedettävä, että on vielä joku järki päässä."
Vai niin. Uusi levynne, Nemo-video mukaan luettuna, maksoi hulppeat 400 000 euroa. Se taitaa olla Suomen musiikkibisneksen kallein tuotos. Mihin tuhlasitte rahat?
"Hyvä kysymys. Video vei puolet summasta. Erikoisefektit maksoivat ja aikaa kului suunniteltua enemmän. Studioaika maksaa ja levyllä soittanut orkesteri oli todella kallis. Mutta hyvin he soittivatkin."
Elokuussa suuntaatte Pohjois-Amerikkaan kiertuelle ja teille on buukattu loppuvuodeksi 170 keikkaa ympäri maailmaa. Joudutko roudaamaan paljon?
"En. Jo lentokentällä joku pojista juoksee vastaan ja pyytää kantaa laukkuni. He ovat ihania!"
Jatkuva reissaaminen on stressaavaa. Raivoatko paljon muille bändin jäsenille?
"En. Joskus alkuaikoina olen menettänyt malttini, tasan yhden kerran."
Mistä syystä?
"En voi kertoa. Mutta sanotaan, että käyttäytymisen takia, jota en todellakaan uskonut näkeväni. Jotain todella karseaa."
Eli pojilla oli housut pois -teema?
"Joo, erittäin oksettavaa. Pyörähdin ovelta, kymmenen metrin päässä pulssi alkoi nousta kahteensataan ja menin takaisin huutamaan. Pojat pyytelivät pitkään anteeksi."
Kävit vähän aikaa sitten laulamassa klassista musiikkia Argentiinassa. Oliko keikalla myös Nightwishin faneja?
"Samat ihmiset siellä oli ja yleisön reaktiotkin olivat samat kuin Nightwishin keikoilla."
Fanaattisin yleisö siis on Etelä-Amerikassa, mutta pystytkö vielä liikkumaan Helsingissä normaalisti?
"Monet onneksi tunnistavat minut vain Nightwishin esiintymisasussa. Mutta en lähde missään nimessä yksin esimerkiksi Tavastialle. Pari kuukautta sitten kävimme siellä ja sain riesakseni yhden tyypin, joka seurasi minua jopa naisten vessaan. Onneksi muut leidit alkoivat nalkuttaa hänelle. Humalassa ihmiset voivat tehdä ihan mitä vaan."
Älyttömyydestä tuli mieleeni, että kotikunnassanne Kiteellä myydään Nightwish-olutta.
"Jep. En tiedä, mistä olutidea lähti, mutta se on vieläpä hyvän makuista. Onhan Linda Lampeniuksella ja Matti Nykäselläkin ollut omat siiderit. Toivottavasti meitä ei kuitenkaan ajatella samaan kategoriaan."
Oletko muuten koskaan käyttänyt fraasia ’Etsä tiedä kuka mä oon?’?
"En ikinä! Ja voi vittu jos tulen ikinä mainitsemaankaan, niin silloin saa seurata vaikka naistenvessaan!"






28 kommenttia
puNkrocker
24.5.2004 11:26
ihan syvältä
minä
26.5.2004 14:13
Aivan taivaallinen
Arvostelija
27.5.2004 09:42
Mahtipontisuudessaan loisteliaan suomalainen mukanaan klassisia hollywoodpiirteitä.
Zonic
29.5.2004 10:24
Todella mahtipontinen ja taas kerran levy alkaa paremmin kuin loppuu. Kohokohtia: Dark Chest Of Wonders, Wish I Had An Angel ja Planet Hell.
Nightwish fan-92
5.6.2004 21:54
Tämä on taas todistettu (heh) Musiikki on mahtavaa!! UUdemmat levyt ovat aina paljon mahtavempia
kuin vanhat, mutta kyllä ne vanhatkin hyviä on! :)
p.s. Tarjan ääni on todella kaunis...
nixu2004
5.6.2004 23:42
Todella hyvä levy! OStin sen just tänään.. Taas taattua Nightwishiä, eli todella hyvää musiikkia! \o/
cvb
11.6.2004 15:23
No, miten se nyt ottaa. Ihan kuunneltavaa ja tämä vielä rauhoittaa paljon!
Joni Katajisto
12.6.2004 06:20
Tässä laitetaan vanha fani jo tiukan paikan eteen. Tähän saakka oma suosikki on ollut "Oceanborn" mutta tämä levy on taas sen aikaiseen tuotantoon verrattuna paljon erilaisempaa. Kuitenkin pidän tästä uudesta tuulesta jonka Tuomas on bändilleen tuonut.
Omia suosikkeja levyltä on vaikea löytää. Kokonaisuutena levy on kuitenkin täyden pistemäärän arvoinen! Hyvä Nightwish!
Nightwish fani
12.6.2004 14:09
Aivan mahtava levy jatkakaa samaan malliin! Muutkin teidän levyt on mahtavia!
j.o
13.6.2004 16:47
Loistava levy ehdottomasti, varsinkin kolme ensimmäistä raitaa ovat todella hyviä. Neljä tähteä et jää seuraavaan levyyn vielä parannettavaa.
Törminator
14.6.2004 23:40
This is fuc...in' it, folks !
Nightwish album to absolute superstardom. Watch out Metallica - Nightwish are after you !
IronMaiden
16.6.2004 11:47
Nightwish voisi tehdä joskus huononkin biisin. Erehtymättömyys on yli-inhimillistä. Pelottavaa.
F.A.N. !!!
19.6.2004 16:50
Eipä voi paljon muuta sanoa kuin että huh huh! NW:llä on kaksi albumia joista pidän yli kaiken ja nyt niiden seuraan liittyy kolmaskin...
Hyypiö
6.7.2004 14:16
Ei uppoa minuun.. Ideana hauska yhdistää metalli ja oopperalaulu, mutta kuulostaa vaan niin kamalalta. Tosi rankkaa menoa hei.. Todellista pilluheviä, jota vaan ei voi ottaa tosissaan=) Onneks makuasioista ei tartte kiistellä..
-
18.7.2004 19:29
täydellistä. enempää ei tarvitse sanoa...
Nekse
21.7.2004 02:03
Sairaan makee levy
Nurina
24.7.2004 20:02
Todella mahtava uusi levy Once. Muita unohtamattakaan. Yleensä olen erittäin avoin musiikin suhteen, mutta Nightwishiin tutustuessani se on lyönyt yli muiden. Loistavaa!
DarkNightChild
4.8.2004 16:57
Voi jumankauta! tää levy on paras! eteenki The Siren tai siis se 6ne!!!
Jay Age
12.8.2004 00:29
Once on todellakin onnistunein Nightwish-levy tähänastisista monimuotoisuutensa vuoksi. Upeaa työtä!
eRik-
14.8.2004 18:39
Odotin levyä innolla pitkään, mutta petyin kamalasti. Samaa paskaa. ;)
Mira88
24.9.2004 23:19
once on lähes paras levy koko nightwishin tuotannosta, upeaa! jatkakaa samaan malliin!!!
ArchHeretic
28.9.2004 09:05
Oncea odotettiin kuin messiasta tulevaa, siitä odotettiin uutta Wishmasteria taikka Oceanbornia. Ikävä kyllä Wishmaster ja Oceanborn ovat yhä ne parhaat ja Once, vaikka kuinka hyvä onkin, tulee aina olemaan näiden kahden varjossa. Levy on liian sinfoninen. Tosin, jos pitää elokuvamusiikista, voi antaa täydet pojot. Itse en pidä
Frieza
1.10.2004 15:33
Muutama helmi biisi. Mutta ehkä se paranee kuunneltaessa kokonaisuutena. Vaikka pidänkin enemmän vanhasta tuotannosta niin tulen kyllä ostamaan seuraavatkin levyt.
punknrollah
2.10.2004 10:00
aivan täyttä paskaa, kas ku ei tee mitn hyppyhevi paskametallia tai sitähän tämä on, just suomen mainetta edustaa tällänen paska ...ei helevetti
kjkjfkkshd
4.10.2004 12:15
voi piip mitä tää on!? Onneks en ostanu vaan lainasin kaverilta. Eipähän tartte ostaa itelle. Levy on sitä itteensä.
pÖpi
14.2.2005 22:24
Mahtavata...ei löydy levyltä yhtään huonoa biisiä.
musa diggari
4.3.2005 18:14
Nightwish on ollut alusta asti hyvä ja kehitystä on tapahtunut. Once yltää helposti yli edellisen levyn joka oli aika kehnoa nightwishiä. wish i had a angel biisin marco hietalan laulu osuudet hieman hämmentävät mutta kun sen toisen kerran kuuntelee ne alkavat kuullostaa hyvältä. ensimmäinen kipale on levyn ehdottomasti paras, eikä suomen kielinen vetäisy "Kuolema teki minusta taiteilijan" ole myöskään huono... hyvä levy
diibadaaba_
14.2.2006 15:27
hyvvee shittii mään..