Tee tänään jotain mistä tulevaisuuden minäsi on sinulle kiitollinen

Meillä ihmisillä on yleensä tapana jättää huomiselle tehtäväksi ne asiat, mitä tänään ei ole pakko tehdä. Joissain asioissa niin on hyvä, toisissa asioissa meidän kannattaa pakottaa itsemme toimintaan tänään, jotta…

Tee tänään jotain mistä tulevaisuuden minäsi on sinulle kiitollinen
Tee tänään jotain mistä tulevaisuuden minäsi on sinulle kiitollinen

Meillä ihmisillä on yleensä tapana jättää huomiselle tehtäväksi ne asiat, mitä tänään ei ole pakko tehdä. Joissain asioissa niin on hyvä, toisissa asioissa meidän kannattaa pakottaa itsemme toimintaan tänään, jotta huomenna menestyisimme paremmin.

Brian Tracy sanoi Katajannokalla pari vuotta takaperin, että:
[quote]Do something today, that your future self will thank you for.[/quote]

Mietin, että siinäpä viisaita sanoja. Niillä aatoksilla starttasin tähän päivään. Mietin, mitä mun kannattaisi tehdä tänään? Mitä sellaista voisin tehdä, mistä tulevaisuuden minäni olisi minulle kiitollinen.

Kaverini käy usein kävelemässä metsissä. Hän on moneen otteeseen hehkuttanut lähimetsiä, miten makeita polkuja niissä on. Hollantilainen ystäväni hehkutti Suomen reissun aikana, miten upea luonto meillä täällä on ja sanoi, ettemme tarvitse meditaatiota emmekä joogaa kun meillä on luonto ja metsät ja puhdas ilma.

Olimme tänään synttärikutsuilla parin kilometrin päässä. Tyypillisenä Suomalaisena huristelimme sinne autolla. Päätin kävellä takaisin metsän kautta ja kokeilla minkälaista lähimetsissä on näin loppukesästä.


Video: Tikka klikkailee lähimetsässä.

Kannatti käydä. Nyt on virkistynyt ja jaksavainen olo. Metsä rauhoittaa ja mieli lepää. Metsässä bongasin puolukoita, mustikoita, hyppeleviä oravia ja jonkun linnun (tikka?) hakkaamassa puuta.

Tässä pari kuvaa tältä päivältä:

Pihlajanmarjat ovat jo kovaa vauhtia kypsymässä.
Kun kävelet, poikkea suoralta tieltä pienemmille poluille.
Pysähdy ihmettelemään. Katsele ympärillesi. Ota kamerakännykkä ja kuvaa vaikka kukkia. Nauti hetkestä.
Kiipeile ylös. Laskeudu alas. Vaihteleva maasto tekee hyvää jaloille ja mielelle. Rentouttavaa ja kuntoa ylläpitävää.
Katso taivasta. Katso kuinka pilvet liikkuvat. Tunne ilman liike ihollasi.
Puut syntyvät ja kuolevat. Toiset elävät pitkän elämän. Näemme paljon kaikenlaista. Rankat säät saavat meidät joskus painumaan maahan, mutta kestämme sen ja pysymme voimakkaina pystyssä.
Nosta peukku ylös. Nauti tästä hetkestä. Tee tänään jotain, mistä tulevaisuuden minäsi kiittää sinua.

Lähimetsien lisäksi kannattaa joskus käydä vaikka kansallispuistoissa. Esimerkiksi Nuuksiossa [url=https://retkipaikka.fi/vapaa/nuuksio/]Nuuksion kansallispuisto[/url] on kiva ja Sipoossa Sipoonkorpi on mainio ja molemmat lähellä pääkaupunkiamme.
Menestystä elämääsi!

Ilkka O. Lavas