Rumat miehet luulevat, että kaunottaret kiinnostuvat heistä. Komeat miehet arvioivat mahdollisuutensa realistisemmin. Naiset taas aliarvioivat oman seksuaalisen vetovoimansa ja miesten kiinnostuksen asteen. Seksuaalisen kiinnostuksen väärintulkinta on paljon yleisempää miehillä kuin naisilla, väittää Williams Collegen vieraileva professori Carin Perilloux. Tutkijoiden mukaan luonto on järjestänyt asian näin, jotta miehet eivät lannistuisi parin haussa.
Perilloux’n ryhmä selvitti noin 19-vuotiaiden heteromiesten ja naisten käsityksiä omasta ulkonäöstään ja vetovoimastaan. Tutkimuksessa koehenkilö pisteytti ensin oman ulkonäkönsä. Sitten hän arvioi toisen henkilön ulkonäön ja sen, kuinka suuri tämän seksuaalinen kiinnostus häntä kohtaan on.
Yllättäen kävi ilmi, että muiden silmissä rumat tai oudon näköiset heput kuvittelivat olevansa varsinaisia megabeibe-magneetteja. He arvioivat ulkonäkönsä huomattavasti paremmaksi kuin mitä se naisten mielestä oli. Lisäksi kävi ilmi, että mitä kuumempi nainen, sitä paremmaksi rumat miehet kuvittelivat flaksinsa. Myös lyhytaikaista suhdetta etsivät miehet arvioivat naisen seksuaalisen kiinnostuksen yläkanttiin.
Mitä mieltä tutkimustuloksista on seksuaali- ja pariterapeutti Pekka Mustonen?
”Jos mies on epävarma ulkonäöstään ja omasta itsestään, hän voi turvautua suojakäyttäytymiseen. Hän näyttäytyy ulospäin sellaisena kuin haluaa olla. Kun vuorovaikutus ja toisen lukeminen epäonnistuvat, tehdään tilanteesta virhearvio”, hän sanoo.
Mustosen mukaa monille itsestään epävarmoille parinetsijöille saattaa muodostua ajatusharha. He kuvittelevat olevansa puoleensavetäviä ja tulkitsevat siksi esimerkiksi hymyn seksuaaliseksi viestiksi, vaikka se olisi tarkoitettu vain ystävälliseksi eleeksi.
Mustosen mielestä parinmuodostus perustuu energiaan. Lemmenkipeä saattaa pohtia pitkään, millaisen kumppanin hän haluaisi tai kelpuuttaisi. Helposti unohdetaan, että pitää olla myös jotain annettavaa – jotain, joka kiinnostaa toista osapuolta.
”Ihminen yrittää toteuttaa epärealistista fantasiaa ja tulkitsee ehkä epäonnistuessaan, ettei tavallisen näköinen ihminen kelpaa.”
Mustosen mukaan on syytä erottaa lyhyt- ja pitkäaikaista kumppania hakevat toisistaan. Ulkonäkö korostuu, kun haussa on lyhytaikainen seuralainen.
”Parinvalintaan vaikuttavat vähän toiset asiat kuin ulkonäkötekijät.”
Vinkkinä kaikille paria etsiville hän toistaa tutut sanat: kannattaa yrittää relata.
”Anna sen tapahtua, mikä luonnostaan tapahtuu. Oikea löytyy, kun on oikea aika. Vastapuoli näkee, jos toinen on sinut itsensä kanssa, puutteistaan huolimatta. Jos on epävarma ja ahdistunut, kannattaa hakea apua.”
Millaisia kokemuksia suomalaisilla kaunottarilla on?
Paparazzin mallina toiminut Liina on joutunut antamaan muutamat pakit.
”Yleensä Suomessa miehille voi sanoa aika ystävällisesti, että olen varattu, mutta aina löytyy outoja tyyppejä, joille täytyy sanoa todella rumasti ennen kuin he ymmärtävät, ettei kiinnosta. Olin kerran lounaalla Ekbergillä, ja minun ikäiseni, äitinsä kanssa liikkunut, aika karsean näköinen kundi tuli iskemään ja kysymään nimeäni. Sanoin etunimeni, jonka perusteella hän löysi minut Facebookista ja pyysi kaveriksi. Kun katsoin hänen fb-sivuaan, ymmärsin, että hän luulee itseään tosi komeaksi. Kaikki kuvat hänestä olivat niin sanottuja mallikuvia. Tästä jäi sellainen maku, että mitä se oikein kuvitteli, vaikka en yleensä ajattele näin ihmisistä.”
Mallitoimisto Portfolion promoottori, Miss Suomi 2010 Viivi Pumpanen saa ihailijaviestejä päivittäin. Hän väittää, et-teivät lähestymiset häiritse häntä.
”Tutkimus kuulostaa oudolta. En ole koskaan ajatellut, että joku olisi ruma. Kaikki lähestymiset on olleet mukavia. On hellyttävää ja rohkeaa, jos ihminen tulee ilmoittamaan suoraan kiinnostuksensa. Suomalaiset aliarvioivat itseään, varsinkin miehet”, sanoo vaatimaton Pumpanen.
Lähteet: Vitals / msnbc.news 14.12.2011. Psychological Science: feb 2012.
