Näin synkän ja pimeän vuodenajan uhkaavasti lähestyessä ainakin minä kaipaan elämääni väriä. Kun on kyse minusta, niin väriä päätyy tietysti erityisesti lautaselle. Monen värisen ruuan syöminen itseasiassa on oikein suositeltavaa: mitä monokromaattisemmalta lautasesi näyttää, sitä todenäköisemmin ruokavaliosi on joltain osin vajaa. Niinpä ei ole ollenkaan hullumpi idea tarkistaa välillä, että viikon varrella syödyistä ruuista löytyisi kaikki sateenkaaren värit, ja vaikka vielä pari muutakin vielä kaupan päälle!
Kotimaiset kasvikset suosittelee syömään päivittäin [url=http://www.kasvikset.fi/WebRoot/1033640/Page.aspx?id=1048200]viittä eri väriä[/url]:
[i]Sinisten/violettien[/i] vihannesten, juuresten ja marjojen sisältämien sinertävien flavonoidien uskotaan parantavan muistia ja hidastavan vanhenemista.
[i]Punaisista[/i] vihennakesista taas löytyy esimerkiksi tomaatin lykopeeni, jota esiintyy myös vesimelonissa ja verigreipissä, jonka puutteella näyttää olevan selvä yhteys sekä sydän- ja verisuonitautien esiintymiseen että miesten eturauhassyöpään.
[i]Keltaiset ja oranssit[/i] värit ovat usein merkki siitä, että kasvis sisältää paljon vitamiineja ja nämä kasvikset virkistävät oloa.
[i]Valkoisia ja ruskeita[/i] värejä kannattaa myös syödä. Tehokkaimpia valkoisten kasvisten flavonoideja ovat sipulikasvien kversetiini ja allisiini, joiden tiedetään torjuvan virusten ja bakteerien hyökkäyksiä.
Sanoista teoiksi, lautaselle sateenkaari! Sateenkaari[i]pizza[/i], tarkemmin ottaen. No MIKSEI? Pohjan teen violetista kukkakaalista, päälle tulee tomaattia, yrttejä, chiliä, katkarapuja ja chorizoa.
[b]Sateenkaaripizza[/b]
[i][b]pohjaan:[/b]
puolikas kukkakaali (violetti)
1 kananmuna
2 dl voimakasta juustoraastetta (esim. parmesania tai mustaleimaa)
0,5 dl pähkinärouhetta[/i]
[i][b]päälle:[/b]
tomaattia
valkosipulia
sulatettuja katkarapuja
muutama chorizon siivu
juustoraastetta
kevätsipulia
korianteria
pinaattia/lehtikaalia[/i]
Irroita kukkakaalista kukinnot, ja rouhi ne karkeaksi tehosekoittimessa tai blenderissä. Lisää muna, pähkinärouhe ja juustoraaste, sekoita nopeasti sekaisin. Levitä "taikina" leivinpaperille noin puolen sentin paksuiseksi levyksi ja laita 175 asteiseen uuniin reiluksi vartiksi, tai kunnes pohja on kiinteytynyt ja saa hieman väriä.
Pohjan voi täyttää miten tykkää, minulla oli tällä kertaa mielessä Surf&Turf-tyyppinen kombo: chorizoa sekä katkarapua. Halusin päälle myös lisää sateenkaaren värejä, joten käytin pinaattia, tomaattia, chiliä sekä korianteria. Sitten pizza takaisin uuniin vaan, kunnes juusto sulaa ja sopivasti rapsakoituu. NAM!
[i]ps. kukkakaalipohjan kanssa kannattaa olla tarkkana, että pohja ehtii kypsyä kunnolla jo esipaistaessa. Kun päälle ladotaan seuraavaksi kosteita ainesosia, pohja voi muuten jäädä raa’aksi![/i]