Ulkonäköön käytetään jopa 4 tuntia päivässä – ja siksi yhä useampi meikkaa bussissa: ”Nykyajan realismia”

Kun arki on kiireistä, meikki tehdään missä sattuu.

Nainen istuu metrossa ja meikkaa.

Kansainvälisten selvitysten mukaan ihmiset käyttävät nykyään ulkonäkönsä hoitamiseen keskimäärin jopa neljä tuntia päivässä

Ei siis mikään ihme, että K-Citymarketin kyselyn mukaan 38 prosenttia naisista kokee, ettei aikaa laittautumiseen ole riittävästi.

Ja ratkaisu tähän löytyy yhä useammin kodin ulkopuolelta.

Auto tyypillisin paikka laittautua

Lähes kaikki vastaajat kertoivat laittautuvansa ainakin joskus muualla kuin kotona. 48 prosenttia autossa, 36 prosenttia julkisissa vessoissa ja 21 prosenttia julkisissa kulkuvälineissä.

Kodin ulkopuolella ja kulkuvälineissä laittautuminen on kyselyn mukaan erityisen yleistä alle 35-vuotiaiden keskuudessa.

Kuva hiuksista, johon on kääritty papiljontteja.

”Nykyarjen realismia on, että meikkaaminen ja muu ulkonäön hoitaminen tapahtuu usein samalla, kun muukin elämä: päiväkodin parkkipaikalla, Teams-palaverin aikana, ruuhka-aikaan bussin kyydissä”, kertoo K-Citymarketin kosmetiikan valikoimapäällikkö Tiina Linna tiedotteessa.

Laittautumista myös paheksutaan

Kysely paljastaa kuitenkin kuitenkin erikoisen ristiriidan. Siinä missä kiire pakottaa meikkaamaan bussissa ja vessoissa, mutta näkyvä ehostautuminen herättää yhä tunteita.

Yli puolet vastaajista kokee julkisen kaunistautumisen häiritseväksi, mutta nuorimmat vastaajat suhtautuvat asiaan vapaamielisimmin.

LUE MYÖS: Tutkimus: tämä arkinen kauneusteko voi auttaa masennusoireisiin

”Some on tehnyt muiden edessä kaunistautumisesta hyväksyttävää. Se, että näet jonkun vaikkapa hiukset paplareilla kaupassa tai puuteroimassa bussissa, rikkoo osaltaan myös woke up like this -tabua. On entistä sallitumpaa näyttää myös keskeneräisyyttä”, Linna sanoo.

”Todellisia arjen sankareita”

Sen lisäksi, että suomalaiset kaipaisivat arkeen lisää minuutteja itsensä hoitamiseen, he ovat toisaalta keksineet nerokkaita keinoja, joilla tilanteet ratkeavat, kyselytutkimus osoitti.

Lähikuva naisesta taivuttamassa ripsiä.

Yksi vinkkejä antaneista kertoi siivoavansa kasvonaamio kasvoilla, toinen käyvänsä kaupassa sukat päässä ja kolmas tekevänsä kasvojoogaa palaverien aikana.

”Vastausten perusteella me suomalaiset olemme todellisia arjen sankareita”, Linna toteaa.

Suomalaisten parhaat kauneusvinkit kiireiseen arkeen

”Työmatka = oma mini-spa: sheet mask tai eye patchit kasvoille ja saavun perille freesinä.”

”Kiirepäivän look syntyy jo edellisenä iltana: huuliin pitkäkestoinen lip stain, kasvoille itseruskettavaa, kulmiin sävytys ja hiukset yöksi kiharapatukoille.”

”Täydellinen kiharapäivä: kieritän kostutetut hiukset sukan sisään ja peitän huivilla työmatkan ajaksi. Avaan ja viimeistelen perillä. Kuivashampoota tyveen ja hiuslakkaa latvoihin.”

”Iho ja koti kuultaviksi: annan kangaskasvonaamion vaikuttaa, kun imuroin, tiskaan tai pyyhin pölyjä.”

Nainen laittaa kasvonaamiota.

”Jos voin kuunnella palaverin kuulokkeilla eikä tarvitse tehdä mitään, huollan ja lakkaan kynnet samalla.”

”Yön ajan vaikuttava kasvonaamio auttaa, että herään aamulla kasvot kosteutettuina.”

“Työpaikan tai päiväkodin parkkipaikka on tyypillisin meikkipaikka. Otan siveltimet autoon pahvimukissa, jota pidän mukintelineessä. Puhelimen etukamera toimii peilinä missä tahansa tilanteessa.”

”Hätäpakkaus aina mukana: rakkoja ehkäisevä puikko, kynsiviila ja värikäs pimple patch, jolla yllätysfinni muuttuu päivän asusteeksi.”

”On-the-go-meikin perusta = voidemaiset tuotteet, jotka eivät varise vaatteille tai leviä laukkuun. Vaaleat sävyt ovat turvallisimpia kiireessä. Lopuksi kädet puhtaiksi baby wipeseilla.”

”Kiirepäivän valinta: puhtaan valkoinen paita, aurinkolasit ja punainen huulipuna. Kukaan ei huomaa, että muu meikki jäi tekemättä!”

* *Predictors of enhancing human physical attractiveness: Data from 93 countries.

Suosittelemme