Tämä on LeBonk

Esittelemme kaupungin uuden yökeitaan.

”Nimeni on Bonk, LeBonk”, voisi Helsingin uusin musiikkiklubi, Lönnrotinkadun ja Yrjönkadun kulmassa, kuuluisassa Suomi-talossa sijaitseva, LeBonk Music Machine esitellä itsensä. Muun muassa On the Rocksin, Storyvillen ja redrumin (r.i.p.) omistavan Railonkoskien ravintoloitsijaperheen uusimman musiikkiklubin ulkonäön on suunnitellut 1990-luvulla mainetta niittänyt taiteilija Alvar Gullichsen työryhmineen. Gullichsen on tunnettu Bonk-teoksista, jotka näyttävät 1950-luvun teknisiltä laitteilta, mutta eivät toimi. Esimerkiksi LeBonk-ravintolan katossa roikkuu elektromagneettinen ilmapallo ja ravintolan toisen kerroksen baarissa taas on säiliöitä muistuttavia ”koneita”.

Idea ravintolaan syntyi keväällä 2009 ja sen piti avautua jo tämän vuoden keväällä, mutta avaus viivästyi Suomi-talon remontin aikataulutuksen myötä. 567-paikkainen ravintola on kolmessa kerroksessa ja ylin kerros on huikea kaupunkikattoterassi, piilossa kadun katseilta. Vieressä nousee Ressun seinä. Terassilla on muun muassa uima-altaan muotoinen suihkulähde, oliivipuita, aurinkotuoleja ja oma minttuviljelmä. Ravintola Savoyn yrttiviljelmää mukaillen, Mojitojen tekoa varten.

Ohjelmaan panostava ravintola on auki keskiviikosta lauantaihin kello 16–04 ja sunnuntaisin 23–04. Keskiviikkoisin ja torstaisin kuullaan keikkoja, luvassa on muun muassa The Valkyrians (5.8.), Mariska ja pahat sudet (11.8.), Manboy (12.8.), Kauko Röyhkä (18.8.) ja Tuomo (19.8.). Myöhemmin syksyllä kuullaan myös Jenni Vartiaista, Mannaa, Yonaa ja Husky Rescueta. Perjantaisin ja lauantaisin soittavat deejiit, tarjolla klassikot kuten DJ:t Borzin ja Spoogy.

LeBonkissa aloittaa myös Dubrovnikissa suosiota niittänyt, balkanilaista tanssimusiikkia paukuttava Club Balkan Fever (7.8.). Klubi toimii kerran kuussa lauantaisin. Klubin avajaisiltana esiintyy serbialainen Shazalakazoo, joka on ensimmäistä kertaa Suomessa.

Sunnuntaisin hoivattavana on puolestaan yöelämän ammattilaisia.

LeBonk Music Machine, Yrjönkatu 24 avaa 4.8., www.bonk.fi


 


Suosittelemme