Uudenmaan hotellit tekivät elokuussa 2026 kaikkien aikojen ennätyksen ulkomaalaisten yöpymisissä.
Yöpymisiä kertyi 454 589, mikä on noin 8 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Helsingin seudun kauppakamarin tuore katsaus perustuu Tilastokeskuksen matkailutilastoihin, joiden mukaan myös heinäkuu oli ennätyksellinen, vaikka kesäkuussa yöpymiset vähenivät 8 prosenttia.
Hotellit täyttyivät, vaikka matkailijoita saapui vähemmän
Pääkaupunkiseudun hotellien huonekäyttöaste oli elokuussa 78 prosenttia.
Uudenmaan hotelleihin saapui koko kesän aikana hieman vähemmän ulkomaalaisia matkailijoita kuin vuotta aiemmin, mutta vieraat viipyivät aavistuksen pidempään.
Pidempien vierailujen ansiosta yöpymisiä kertyi enemmän, vaikka saapumisten määrä ei kasvanut.
Matkoja 19 prosenttia vähemmän – rahaa silti miljardi
Visit Finlandin lokakuussa julkaisema tutkimus kertoo samansuuntaisesta kehityksestä koko Suomessa.
Ulkomailta Suomeen tehtiin kesä–elokuussa reilut 1,3 miljoonaa matkaa, mikä on 19 prosenttia vähemmän kuin edelliskesänä.
Matkailijoiden rahankäyttö pysyi silti noin miljardissa eurossa, sillä vierailut pitenivät keskimäärin kolmesta neljään yöhön ja rahaa kului enemmän matkaa kohden.
Lomailijoiden rahankäyttö kasvoi 14 prosenttia
Ulkomaiset lomamatkailijat käyttivät Suomessa 14 prosenttia enemmän rahaa kuin edelliskesänä.
Visit Finlandin asiantuntijan Katarina Wakosen mukaan matkamäärien laskuun vaikuttivat erityisesti muun kuin lomamatkailun väheneminen ja Viron markkinan heikko kehitys.
Myös kansainvälisten kongressien ja suurten tapahtumien vähäisempi määrä sekä erilainen ajoittuminen ovat voineet vaikuttaa lukuihin.

Helsinki houkuttelee myös risteilymatkailijoita
Helsingin seudun kauppakamarin toimitusjohtajan Pia Pakarisen mukaan matkailijat jättävät Helsinkiin vuosittain noin 1,5 miljardia euroa.
Rahaa päätyy hotellien lisäksi ravintoloihin, kahviloihin, kauppoihin ja muihin palveluihin.
Helsinki on saanut myös uuden roolin risteilyliikenteessä, sillä Norwegian Cruise Line valitsi kaupungin yhdeksi kääntösatamakseen, ja vuonna 2026 sinne saapuu 15 kääntöalusta.
Suomalaiset ovat itsekin matkailuvaltti
Visit Finlandin tammi–huhtikuussa 2026 keräämässä matkailijapalautteessa lähes 70 prosenttia vastaajista suositteli Suomea vahvasti.
Luonnon ja saunan lisäksi matkailijat kehuivat suomalaisia kirjastoja, julkista liikennettä, kaupunkien käveltävyyttä ja kohtaamisia paikallisten kanssa.
Wakosen mukaan suomalaiset eivät välttämättä itse ajattele olevansa osa matkailukokemusta, mutta ulkomaisille vieraille juuri tavalliset kohtaamiset voivat jäädä mieleen.
LUE SEURAAVAKSI NÄMÄ:
Lopeta turha maksaminen: pyydä tätä, ja saat paremman hotellihuoneen ilmaiseksi
Siisti hotellihuone ei suojaa luteilta – tämä virhe voi tuoda verenimijät kotiisi