Kunnes käräjät meidät erottaa

Mokasit. Ja olet naimisissa.

Britney Spears vietti aviossa 55 tuntia, Zsa Zsa Gaborin liitto kesti noin vuorokauden. Dennis Hopper pääsi aikoinaan kahdeksaan päivään.


Yhdysvalloissa salaiset, Las Vegasissa solmitut pikaliitot kuuluvat kulttuuriin yhtä kiinteästi kuin mämmi suomalaiseen pääsiäiseen. Mutta pikaliittoja on muuallakin. Myös Suomessa.


Sammyn, 27, liitto ei ollut Suomen lyhin, mutta kirkkaasti alle keskiarvon.


”Olimme naimisissa noin yhdeksän kuukautta. Harkinta-aika mukaanluettuna siitä tulee vähän reilu vuosi. Menimme naimisiin, kun puolisoni tuli raskaaksi. Minulle ratkaisu oli ehdoton, että olemme naimisissa, kun lapsi syntyy. Naimisiinmenolle ei ollut juuri muita perusteita kuin syntyvä lapsi. Toisaalta ajattelimme myös, että onhan tässä jo pari vuotta oltu yhdessä, että miksipä ei.”


Tuore avioliitto kaatui siihen, kun Sammy tapasi uuden naisen. Lapsen syntyessä Sammy sanoo siirtyneensä jo ”synnin polulle”.


”En ehtinyt asua lapsen kanssa käytännössä yhtään yötä saman katon alla.”


”Suurin asia joka ajoi minua siihen ratkasuun oli, että kun hän saapui huoneeseen, en tuntenut mitään. Elimme kuin olisimme olleet naimissa jo 20 vuotta.”


Suomi voisi olla Yhdysvaltojen tapainen pikaliittojen luvattu maa, mikäli vuoden 1988 avioliittolakiuudistuksessa ehdotettu puolen vuoden harkitsemisajan poistaminen olisi hyväksytty. Kuusitoistavuotiaan avioliittolain olennaisimmaksi muutokseksi jäi se, ettei avioeroa tarvitse enää perustella kuten aiemmin. Eroaminen helpottui huomattavasti, ja se näkyy tilastoissa: avioerojen määrä on lain voimaan tulovuodesta jäänyt 13 000:een. Aiemmin se oli korkeimmillaankin 10 000.


Sammy on poikkeustapaus: yleensä miehet eivät hae eroa yhtä hanakasti kuin naiset. Noin kahdessa tapauksessa kolmesta avioeroa haetaan yhteistuumin. Vaimon hakemuksia oli 26 prosenttia, miesten yksin hakemia vain yksitoista prosenttia.


Sammy oli naimisiin mennessään nuori, juuri ajokortin saanut 18-vuotias. Keskimäärin avioitujien ikä oli vuonna 2000 naisilla 29 ja miehillä 31 vuotta.


Luulisi kaduttavan. Sen toisen naisenkaan kanssa Sammy ei enää ole yhdessä, vaikka suhde kestikin nelisen vuotta.


”Ei naimisiinmeno kaduta. Eroa sen sijaan olisi voinut harkita vähän pidemmälle. Se oli taas niitä reissuja, että olisi voinut hiukan miettiä muitakin kuin itseään.”


”Vaimoni otti asian hyvin raskaasti, luultavasti myös siksi, ettei eroa edeltänyt mitään tyypillisiä riitakausia, kriisejä, ei mitään, joka normaalisti ajaa ihmiset erilleen. Ehkä se, että olin jo rakastunut toiseen naiseen, pisti minut miettimään muita vaihtoehtoja.”


Koska avioliitto on myös kahden suvun kauppa, suku osaa olla erotessa myös se pahin. Sammyn isoäiti muun muassa vaati, että Sammyn ex-vaimo ottaisi tyttönimensä takaisin.


”Muutamat sukulaiset kyselivät varovasti syytä, mutta kun kerroin että, näin se vain meni, ei asiasta puhuttu sen koommin. Varmasti ovat paljon puhuneet, mutta kukaan ei ole antanut puheiden kantautua minun korviini.”


Sammyn poika on kuusivuotias. Äiti kasvatti pojan pienestä pitäen siihen, että isi asuu muualla ja tulee käymään ja poika menee isin luo.


”Asia on toiminut aina”, Sammy toteaa. Onneksi. Useasti lapsi on osapuoli, joka erosta eniten kärsii.


”Se, että lasta ryhdytään käyttämään toista vastaan, on minusta hyvin alhaista”, hän täräyttää.


”Se aiheuttaa ongelmia lapselle, ei suinkaan isin uudelle tyttöystävälle.”


Lukijoilta


”Saalistin luultavasti kaupungin ainoan neitsyen, joka säästi itseään avioliittoon. Odotin hääyötä innolla, ja mielestäni kaikki sujui onnistuneesti. Vaimoni oli toista mieltä. Seksi oli hänen mielestään kammottava kokemus, jota hän ei halunnut kokea uudestaan. Tässä sitä kärvistellään, selibaatti on kestänyt jo puolisen vuotta.”

Mies, 30 vuotta


”Menin naimisiin huomaavaisen, hauskan, hellän ja kaikin puolin mainion miehen kanssa. Ensimmäinen pahoinpitely sattui häämatkalla. Periaatteistani tarkkana naisena lähdin takaisin kotiin ja pistin eron vireille viikon avioliiton jälkeen.”

Nainen, 28 vuotta


”Ei helvetti millainen kysymys! Rakkaudesta solmittu avioliitto on ihaninta mitä voi tapahtua!”

Mies, 26 vuotta


”Kaikki oli niin kauan hyvin, kunnes mentiin naimisiin. Samalla sekunnilla anoppi muuttui hirviöksi ja sai pilattua välit mieheni kanssa. Olemme edelleen yhdessä, kiitos pariterapian. Anoppi on suljettu elämästämme kokonaan.”

Nainen, 29 vuotta


”Menin naimisiin parhaan ystäväni kanssa. Vikatikki. Olemme edelleen aviossa. Kaveria ei jätetä.”

Nainen, 31 vuotta


”Jo kihlapäivänä mietin tulevan sukulaiseni käpälöidessä minua, että ei helvetti, tähän perheeseen minusta ei miniää tule. Sormus palasi pikaisesti sulholle.”

Nainen, 21 vuotta


”Päällekäyvän naisen takia erosin fiksusta, mukavasta vaimostani. Ennen häitä yritin jo sanoa, ettei liitosta tule mitään, mutta typy uhkasi tappaa itsensä. Hääyön vietin ex-vaimon luona. Nyt kolmen kuukauden liiton loputtua ei voisi vähempää enää kiinnostaa, tappaako ämmä itsensä tai ei.”

Mies, 28 vuotta


Kysymys: Kestävä avioliitto?


Yhdysvaltalaiset Judith Wallerstein ja Sandra Blakeslee esittävät kirjassaan The Good Marriage (1996) yhdeksän tekijää, jotka vaikuttavat liiton kestävyyteen.


Ensinnäkin puolisoiden tulee kyetä muodostamaan oma yksikkönsä ja rakentamaan identiteettinsä sukujensa ulkopuolelle. Me-hengen tulee syntyä. Vanhemmuus ja kriiseistä yhdessä selviäminen lujittavat liittoa. Konfliktitilanteissakin luottamuksen ja turvallisuudentunteen tulee säilyä. Seksin, intiimin yhdessäolon, huumorin ja yhteisten kiinnostusten kohteiden pitää kestää. Niin ikään tarvitaan emotionaalista tukea sekä halua vaalia yhteisiä muistoja ja kokemuksia.


Mikäli nämä tekijät toteutuvat molempien kohdalla, niin kas, pitkä liitto on valmis.


TJEU = Tsekkaa jos et usko


Biisi: Nickelback: Someday

”Jonain päivänä tilanne korjaantuu, mutta ei tänään.” Laulun väitetään kertovan lapsen näkökulmasta avioeroon, mutta lyriikoihin voi samaistua niin jättäjä kuin jätettykin. Levyltä The Long Road, 2003.


Kirja: Mikko Makkonen: Edessä avioero

Jos on sattunut pikaistuksissa naimisiin, edes ero kannattaa harkita huolella. Mannerheimin lastensuojeluliiton kustantama teos.


Kirja: Kaarina Määttä: Kestävä parisuhde

Vuosikymmenen toisiaan kestäneet pariskunnat paljastavat, miksi toista jaksaa: samanlaiset arvot ja mielenkiinnon kohteet, välittäminen ja yhteinen tahtotila.


Leffa: Sweet home Alabama

Reese Witherspoonia kosii kaupungin upein mies. Päähenkilö ”unohtaa” kuitenkin kertoa olevansa jo aviossa. Nopea eroaminen ei olekaan ihan yksinkertaista.

Suosittelemme