Joka viides myöntää jättäneensä ostoksen skannaamatta – pikakassojen kallis ongelma paljastui

Pikakassojen käyttöön liittyy yllättävän suuri ongelma.

Asiakas pitää muoviin pakattua kurkkua itsepalvelukassan viivakoodinlukijan edessä ruokakaupassa.

Piip, piip – ja sitten kassakone ilmoittaa odottamattomasta tuotteesta pussitusalueella.

Itsepalvelukassojen piti helpottaa kaupassakäyntiä, mutta uusi tutkimus paljastaa, millaisia ongelmia asiakkaiden omatoiminen kassatyö aiheuttaa.

Kauppojen hävikki kasvoi tutkimuksessa keskimäärin 22 prosenttia itsepalvelukassojen käyttöönoton jälkeen, ja joissakin kaupoissa niiden käyttöä on alettu nyt jopa rajoittaa.

Joka viides kertoi jättäneensä tuotteen skannaamatta

Britanniassa tehtyyn, tuhannen itsepalvelukassan käyttäjän kyselyyn vastanneista 20,5 prosenttia kertoi jättävänsä joskus, usein tai aina jonkin tuotteen skannaamatta.

Tulos käy ilmi kaupan hävikkiä tutkivan ECR Retail Loss -järjestön kesäkuussa 2026 julkaisemasta raportista, jossa viitataan The Grocer -lehden vuonna 2025 esittelemään kyselyyn.

Samassa kyselyssä lähes neljäsosa vastaajista kertoi jättävänsä joskus ostoskassin maksamatta ja noin 17 prosenttia myönsi ongelmia irtotuotteiden punnitsemisessa tai merkitsemisessä.

Lähes 40 prosenttia törmäsi tuttuun virheilmoitukseen

Kaupan itsepalvelukassa eli pikakassa voi muuttua hermoja raastavaksi kokemukseksi, kun laite keskeyttää maksamisen ja vaatii henkilökunnan apua.

Brittikyselyssä 39,3 prosenttia vastaajista kertoi törmäävänsä joskus, usein tai aina ilmoitukseen, jonka mukaan pussitusalueella on odottamaton tuote.

Ikätarkistuksiin liittyviä ongelmia puolestaan oli kokenut vähintään joskus 44,5 prosenttia vastaajista, joten kassojen tekniikka aiheuttaa harmia myös silloin, kun asiakas toimii täysin oikein.

LUE LISÄÄ: Kotipizzan uusi maksu suututtaa asiakkaita – maksat lisää, vaikka haet pizzan itse

Kauppojen hävikki kasvoi 22 prosenttia

ECR Retail Lossin kansainvälisessä tutkimuksessa kerättiin tietoja 39 kauppayritykseltä, joiden yhteenlaskettu liikevaihto ylitti biljoona euroa.

Kahdeksan päivittäistavarakaupan yrityksen ja noin 1 300 myymälän vertailussa hävikki kasvoi keskimäärin 22 prosenttia itsepalvelukassojen käyttöönottoa seuranneen vuoden aikana.

Hävikki tarkoittaa kaupan varastoon ja myyntiin liittyviä menetyksiä, joita voivat aiheuttaa esimerkiksi varkaudet, skannausvirheet ja muut kirjanpidolliset erot.

Yksi maksamatta poistuminen voi maksaa kaupalle 88 euroa

Tutkimuksen mukaan yleisin itsepalvelukassoihin liittyvä hävikin aiheuttaja oli skannaamatta jäänyt tuote, jota esiintyi kauppojen arvioiden perusteella 1–4,8 prosentissa ostotapahtumista.

Yksittäisen skannausvirheen keskimääräiseksi kustannukseksi arvioitiin 2,50 euroa, mutta koko ostoskorin kanssa maksamatta poistuminen aiheutti keskimäärin 88 euron menetyksen.

Tutkijat huomauttavat, että tahallisten varkauksien osuutta on vaikea arvioida luotettavasti, sillä myös tavalliset erehdykset voivat näyttää valvontajärjestelmissä epäilyttäviltä.

Yhdysvalloissa pikakassoille on asetettu tiukkoja rajoja

Yhdysvaltalainen Target rajoitti maaliskuussa 2024 itsepalvelukassojen käytön enintään kymmeneen tuotteeseen suurimmassa osassa lähes 2 000 myymälästään.

Yhtiön vuonna 2025 julkaiseman katsauksen mukaan maksutapahtumat nopeutuivat muutoksen jälkeen lähes kahdeksan prosenttia, kun mukaan laskettiin sekä itsepalvelukassat että henkilökunnan hoitamat kassat.

Kalifornian Long Beachissa mentiin vielä pidemmälle, sillä syyskuussa 2025 voimaan tullut määräys edellyttää tietyiltä kaupoilta yhtä valvovaa työntekijää kolmea itsepalvelukassaa kohden ja rajoittaa ostosten määrän enintään 15 tuotteeseen.

Asiakas pitää älypuhelintaan ruokakaupan itsepalvelukassan maksupäätteen lähellä. Kassalla on maitoa, banaaneja ja muita ruokaostoksia.

Pienkauppiaiden kyselyssä itsepalvelukassat vähenivät

Kassajärjestelmäyhtiön Toastin vuoden 2026 kyselyssä itsepalvelukassoja käytti 36 prosenttia vastanneista yhdysvaltalaisista pienistä vähittäiskaupan yrityksistä, kun vuotta aiemmassa kyselyssä osuus oli 43 prosenttia.

Huhtikuussa 2026 toteutettuun kyselyyn osallistui 340 kaupan päättäjää, joiden yrityksillä oli enintään 16 myymälää, ja edellisvuoden vertailu perustui eri vastaajajoukkoon.

Kysely kuvaa siis kauppiaiden ilmoittamaa teknologian käyttöä, eikä se osoita, että asiakkaat olisivat yleisesti luopumassa itsepalvelukassoista.

Pikakassat ovat silti monelle suosituin maksutapa

ECR Retail Lossin tutkimus paljasti myös itsepalvelukassojen vahvan aseman, sillä niitä käyttävissä myymälöissä keskimäärin 54 prosenttia ostotapahtumista hoidettiin ilman perinteistä kassahenkilökuntaa.

Tutkijoiden mukaan itsepalvelukassoista on monissa kaupoissa tullut asiakkaiden suosima maksutapa, vaikka niiden aiheuttamaa hävikkiä pyritään jatkuvasti vähentämään.

Kauppiaat eivät myöskään ole luopumassa teknologiasta, sillä Toastin kyselyssä 75 prosenttia vastaajista suunnitteli lisäävänsä teknologiainvestointejaan seuraavan vuoden aikana.

Suomessa kehitys kulkee toiseen suuntaan

Suomessa esimerkiksi S-ryhmä ja Lidl ovat vieneet itsepalvelua perinteisiä pikakassoja pidemmälle, sillä ostokset voi skannata jo kaupan hyllyjen välissä ja pakata suoraan ostoskassiin.

SOK:n 25. kesäkuuta 2026 julkaiseman tiedotteen mukaan Kerää ja skannaa -palvelu oli käytössä 67 myymälässä, joista seitsemässä ostosten skannaaminen onnistui jo asiakkaan omalla puhelimella.

Uudessa toimintatavassa kassahihnalle nostelu jää pois kokonaan, kun asiakas kerää, skannaa ja pakkaa tuotteet samalla kauppakierroksella – eli itsepalvelu siirtyy kassalta suoraan ostoskärryn ääreen.

LUE SEURAAVAKSI NÄMÄ:

MobilePaylla voi nyt todistaa ikänsä – Alkon kassalla uusi ominaisuus ei kuitenkaan kelpaa

Sama itsehoitolääke voi maksaa eri apteekissa eri hinnan – näin säästät rahaa

S-Pankin ”maksuton” palvelu maksaakin euron – muissa pankeissa ilmaista

Suosittelemme