Pakko saada

Tarvitsetko seksilukujärjestyksen? Olet seksiaddikti.

Mun on pakko saada seksiä tai mä tuun hulluks. Silloin soittelen puhelinmuistion läpi, miettien keltä vois saada", 23-vuotias Sonja sanoo.


Nuoren seksinarkkarin kertomus kuulostaa päihderiippuvaisen arjelta. Seksiriippuvuudesta kärsivät niin koulu kuin ihmissuhteetkin, kun on yhtäkkiä pakko lähteä Anttilan sovituskoppiin panemaan.


Pidemmät ihmissuhteet romuttuvat jatkuvaan seksin tarpeeseen. Kun oma kumppani ei riitä tyydyttämään haluja, on apua haettava myös muualta.


"Monet miehet ovat kovia uhoamaan jaksamisestaan, mutta usein ne silti väsähtää tosi nopeesti. Toistaiseksi en oo löytänyt miestä, joka tyydyttäisi", Sonja sanoo.


Jos hän saisi päättää, seksiä harrastettaisiin monta kertaa päivässä. Jotkut poikaystävistä ovat loukkaantuneet kokiessaan suhteen pyörivän pelkän seksin ympärillä. Avoimet suhteet toimivat paremmin.


"Mulla on varma saanti tällä hetkellä. On kaksi vakituista ja lisäksi satunnaisia kumpppaneita. Yleensä teen viikon aikataulun etukäteen."


Päästyään seksin makuun 16-vuotiaana Sonja on kokeillut naisia, ryhmäseksiä ja monenlaisia kinkyjuttuja. Päivinä, jolloin seksin saaminen on jostain syystä mahdotonta, sen korvaa kiivas masturbointi vähintään seitsemän kertaa päivässä.


Tavallisesti seksiaddiktio on mielletty erityisesti miesten ongelmaksi, mutta yhtä lailla seksi vie naisia. Ensimmäistä kertaa kyltymätöntä naista kuvaavaa nymfomaanin käsitettä käytettiin 1800-luvun lopulla, jolloin seksologian tutkimus otti ensiaskeliaan. Tuolloin ryhmään niputettiin prostituoidut ja naiset, joiden luonteessa havaittiin lähes mitä tahansa poikkeavuuksia.


Varsinainen seksiriippuvuus puolestaan tunnustettiin vasta 1970- ja 80-lukujen taitteessa. Riippuvuuksien kärkimaassa Yhdysvalloissa seksiaddiktiosta arvellaan kärsivän noin kuusi prosenttia ihmisistä. Joukon tunnetuin addikti on seksiklinikaltakin apua hakenut näyttelijä Michael Douglas.


Ongelma on viime vuosina kasvanut. Osaltaan siihen vaikuttavat internetpornon ja maksullisten seksipalveluiden lisääntyminen, jotka kuitenkin ovat pääasiassa miesaddiktien ongelmana. Naiset hakevat tyydytyksensä muualta.


Emilia, 21, suosii tuttujen lisäksi baareja.


"Ihmistä lähestyy eri tavalla, jos haluaa vain seksiä. Monille miehille se kuitenkin on järkytys. Mulle riittää, että jokin miehen ulkonäössä vetoaa muhun, ei mun tarvii keskustella sen kanssa."


Kauniina naisena Emilia ei pidä seuran saamista mitenkään ongelmallisena.


"Miestä lähestyessäni olen helvetin itsevarma ja uskallan sanoa härskejä asioita. Näen tosi nopeasti, onko miehestä siihen, eikä mua mitenkaan haittaa, jos saan pakit."


Seksissä Emiliaa viehättää tunne, jonka kautta hän tuntee hallitsevansa tilannetta. Mielestään hän tarvitsee ensisijaisesti seksiä, mutta myöntää, että samalla kyse saattaa olla ihailun ja hyväksynnän hakemisesta.


Sexpon terapeuttina ja kouluttajana toimineen Jussi Nissisen mukaan naisten seksiriippuvuus liittyy usein hurmaamisen ja viettelyn tarpeeseen, kun taas miesten ongelma on toiminnallisempaa. Siksi miehet jäävät helpommin koukkuun pornografiaan ja maksullisiin seksipalveluihin.


Päihde-, peli- ja syömisriippuvuuksien tapaan myös seksiriippuvuus on monelle tapa säädellä tunteita ja välttää negatiivisia tunteita, kuten ahdistusta tai masennusta. Vaikka toiminta tuo ongelmaan hetken helpotuksen, jättää se ihmisen tyhjäksi ja tyydyttymättömäksi. Jokainen kerta saa addiktin tarvitsemaan seksiä lisää.


"On turhauttavaa, kun seksiä ei koskaan saa tarpeeksi", sanoo Emilia, joka koki itsensä tyytyväiseksi ainoastaan nelivuotisessa suhteessaan ensimmäiseen poikaystäväänsä.


"Suhteen alussa olin 15 ja poikaystäväni oli minua kolme vuotta vanhempi. Kävimme yhdessä bileissä, joissa kaikki naivat kaikkien kanssa. Totuin, että oli OK, että oli myös muita."


Myöhemmin Emilia kertoo pettäneensä jokaisessa suhteessaan, ja niin sanoo Sonjakin. Kun seksi vie, järki jää usein toiseksi.


"Tiedän, että pettäminen on moraalisesti väärin. Usein kuitenkin ajattelen, että pettäminen on vain pahaa unta ja kiellän kaiken. Olen hyvä valehtelija, koska olen päättänyt etten ikinä myönnä mitään", Emilia sanoo.


Tulevaisuudessa sekä Sonja että Emilia haaveileivat perheestä ja sen oikean tapaamisesta, mutta vielä nyt oma vapaus painaa enemmän. Vaikka seksi ja siihen liittyvät ajatukset nykyään vievätkin paljon aikaa ja energiaa, ei naisista kumpikaan koe riippuvuuttaan todella isona ongelmana.


"Tuntuu, että ystäväni kärsivät minua enemmän. Välillä koetan laittaa energiaani muuhun, mutta kun muistaa huolehtia turvaseksistä, ei seksin harrastaminen mitenkään vahingoita mua henkisesti tai fyysisesti. Olen joskus yrittänyt miettiä mistä tämä johtuu, mutta lapsuuteni oli onnellinen, eikä minulla ole traumoja", Sonja sanoo.


Emilialla seksiriippuvuus ilmenee osana maanis-depressiivisyyttä, jota tasapainotetaan lääkkeillä. Hänen lääkärinsä mukaan maaniset kaudet voivat purkautua seksin kautta, mutta lisäksi asiaan vaikuttaa myös Emilian sosiaalinen luonne, jonka hän kokee saaneensa ikään kuin suvun perintönä.


"Mun vanhemmat erosi kun olin pieni. Isä oli tunnevammainen naistenmies, mutta elin äidin luona onnellisen lapsuuden. Tiedän, että myös mummoni oli aikanaan innostunut seksistä ja siihen liittyvistä jutuista. Siten musta tuntuu, että se on jotenkin geeneissä. Jotenkin peilaan kaiken seksin kautta. Sen voisi kuulemma kanavoida muuallekin, mutta en koe siihen mitään tarvetta."


Tsekkaa jos et usko


Linkki


http://www.paihdelinkki.fi/tietopankki/500_riippuvuuslinja


Linja 536 antaa selkeää tietoa seksiriippuvuudesta.


Elokuva


Roman Polanskin Katkera kuu


Eroottinen jännäri sadomasokistisesta, bondage-köyden tapaan raastavasta intohimosta, joka kietoo kahden avioparin kohtalot toisiinsa.


Lukijoilta


“Minua pidetään kilttinä ja jokseenkin siveellisenä ihmisenä, sinkkuudestani huolimatta. Olen hankkinut itselleni aina vakituisen salaisen seksisuhteen. Miehen kanssa sovitaan, että saan käyttää häntä hyväkseni sitoumuksetta ja keskittyä etsimään rauhassa sitä omaa rakasta sotkematta siihen seksiä kättelyssä."

Nainen, 22


“Seksiriippuvaisuus tuntuu paskalta: ei pysty ajattelemaan enää sitä mitä haluais. Apua saa rukoilemalla."

Mies, 23


"Seksiriippuvaisuus on pakottava tunne, että tarvitsee koko ajan lisää ja lisää ja lisää… Mikään ei riitä. Pitkäaikainen suhteeni kaatui siihen, kun mies ei jaksanut tahdissani ja olin pakottautunut hakemaan ‘apua’ muualta. Rakastin kyseistä miestä, joten ei hyvä juttu…"

Nainen, 22


"Olen orgasmiaddikti. Parisuhteessa jaksan joten- kuten lepertelyt ja esileikit, mutta muuten pidän niitä ajanhukkana, joten en vaivaudu hankkimaan yhden yön panoja. Sen sijaan masturboin aamulla, kotimatkalla omassa autossa, illemmalla ja miksei työpäivänkin aikana. Naisen kanssa orgasmin saavuttaminen vaatii liian suuria ponnistuksia."

Mies, 21


"Seksiriippuvaisuus tuntuu ahdistavalta! En jaksa ymmärtää naisia, koska himot ne on heilläkin. Silti pihtaavat pillua kuin lottovoittoa ja teeskentelevät, etteivät himoitse. Deiteistä kuitenkin löytyy naisia antopäällä. He pettävät kuin miehetkin. Ainut konsti saada onkin minulle ollut se, että isken varatun naisen. Homma pelaa kuin vettä valaen: naidaan silloin kuin huvittaa ja ehtoja ei ole. Miksi nuoremmat naiset ei voi tehdä samoin? Ei pillu naimisella kulu."

Mies, 36

Suosittelemme