Me olemme lukeneet puumista, naisista, jotka etsivät nuorta miestä. Nyt saatte lukea nuorista miehistä, jotka metsästävät puumia.
Olikohan minussa jotain vikaa, kun en parikymppisenä ymmärtänyt ryhtyä pokailemaan vanhempia naisia? Parhain kaverini, jonka kanssa olimme olleet koulussa samalla luokalla, tutustui intin jälkeen itseään kymmenen vuotta vanhempaan naiseen ja he alkoivat seurustella. Vaikka minulla ei sillä hetkellä ollut tyttöystävää ja olin luultavasti aikamoisessa puutteessa, en kadehtinut häntä. Hänen hommansa tuntui kummalliselta. Mutta nyt Jarno, 27, Tampereelta, kirjoittaa:
"Hyvä Walter, mikäpä nuorelle miehelle on sen ihanampaa kuin päästä maistamaan hieman kokeneempaa naista. Enpä ole kieltäytynyt tilaisuuden tullen, jos olen päässyt saatille vanhemman naisen kanssa. Luulen, että vetovoimani näiden rouvien keskuudessa johtuu suureksi osaksi siitä, että olen varsin mukavan näköinen nuori poika. Osaan käyttäytyä ja hymyillä oikeassa kohtaa ja saan heidät tuntemaan olonsa mukavaksi."
Ja Jarno jatkaa: "Nämä puumat osaavat usein pukeutua hyvin naisellisesti ja klassisen seksikkäästi. On siis todella nautinto kuljettaa käsiään pitkin stay upien saumaa ja kokeilla, mitä mahdollisesti hameen alta löytyy. Ja Walter, se seksi! Nämä naiset todellakin tietävät, mitä haluavat, eivät turhaan kainostele tai peittele halujaan. Se on uskomattoman kiihottavaa, kun vanhempi nainen avaa reitensä ja kutsuu nuoren miehen nauttimaan. Ehkä tämä jollain tapaa valaisee, mikä meitä nuoria miehiä näissä puumissa kiehtoo. Itse olen saanut metsästää melko vapaasti eikä liikaa kilpailua ole esiintynyt, kun muut ikäiseni miehet ovat tuhlanneet energiaansa nuorempiin naisiin."
Tämän viestin saatuani otin yhteyttä Jarnoon ja kysyin, eivätkö hänen ikäisensä naiset ole hänen mielestään kyllin seksikkäitä.
"Omalla tavallaan ovat seksikkäitä. Nuoremmat naiset ovat usein kuitenkin vähän epävarmoja itsestään, eikä se kanssakäyminen ole niin suorasukaista. Oman ikäisillä naisilla on usein suunnitelmia tai toivomuksia jatkon suhteen. Siinä tulevat helpommin tunteet peliin. Vanhempien naisten kanssa suhde on puhtaammin seksuaalinen."
Jarnon kaltaisia vanhemmista naisista kiinnostuneita nuoria miehiä on varmasti ollut kautta aikojen, mutta nyt puumista ja heidän nuorista "uhreistaan" on alettu puhua ja puumista on tullut muotijuttu.
Kun meillä puhutaan puumista, ajatellaan yli 35-vuotiaita naisia. Ulkomailla puumiksi kutsutaan kolmenkympin kahta puolta olevia naisia, jotka tapailevat parikymppisiä miehiä. Yli nelikymppisistä naisista käytetään nimitystä cougar, mutta kyseessä on sama kissalaji: puuma, felis concolor, saalistaja.
Jarno oli 22-vuotias päästessään ensimmäisen puuman hoitoon. Seikkailu alkoi ihan tavallisena iltana seurusteluravintola Brick'sissä Tampeereen Hämeenkadulla. Jarno oli katselemassa naisia ja erottui muusta joukosta hyvin, koska Brick'sin asiakaskunnan pääpaino on hieman vanhemmissa asiakkaissa.
"Baarissa oli kolme vanhempaa naista ja juttu lähti liikenteeseen tanssilattialta. Nainen oli Helsingistä kotoisin. Hän oli lähtenyt tyttökavereidensa kanssa pitämään hauskaa Tampereelle ja hän päätyi sattumien kautta minun luokseni."
Minkä ikäinen tuo nainen oli?
"Ikäähän ei sovi naiselta kysyä, mutta hän oli kovin kiinnostunut minun iästäni. Meillä oli sen verran huomattava ikäero. Hän vähän naurahteli, kun sanoin, minkä ikäinen olen. Luulisin, että hän oli kolmevitonen."
"Se oli erittäin mukava kokemus minulle. Nainen oli tietyllä lailla päällekäyvä. Tiesi mitä halusi. Tämä puumissa yleensäkin kiehtoo. Selvät kuviot."
Ammattikorkeakoulussa opiskeleva 23-vuotias Jesse on myös puumanmetsästäjä. Hän lähestyi netissä City-lehden päätoimittajan 40-vuotiasta ystävätärtä.
"Hei, olen kiinnostunut ikäisistäsi naisista", Jesse viestitti. Nyt hän kertoo itsestään:
"Unelmoin jo 5-vuotiaana vanhemmista naisista. 15-vuotiaana ihastuin opettajaani. En kertonut unelmistani toisille. 17–20-vuotiaana kielsin itseäni haaveilemasta vanhemmista naisista, koska se tuntui väärältä. 21-vuotiaana aloin aktiivisesti etsiä naisia verkosta."
Jesse on tapaillut seitsemää vanhempaa naista, joista vanhin on ollut 48-vuotias. Yhdessä lätkämatsissa Jesse maksoi liput, mutta hän ottaisi mielellään naisen, joka tarjoaa kaiken. Hän myös toivoo, että saalistavia puumia olisi enemmän.
"Netissä huomaa, että nuoria miehiä, jotka metsästävät vanhempia naisia, on paljon enemmän kuin naisia, jotka haluavat olla nuorten miesten kanssa. Hekin tuntuvat jotenkin oudoilta. Saa ahdistella, jos haluaa olla terveen ja kivan vanhemman naisen kanssa."
Monet naiset todellakin tuntevat lievää syyllisyyttä ryhtyessään seksuaaliseen kanssakäymiseen "poikien" kanssa.
"Se kielletyn hedelmän tuntu on tässä kulttuurissa", Jarno pohtii.
"Jos on nuorempi mies ja vanhempi nainen, sitä aina ihmetellään. Siinähän tulee vähän sellainen tuntu, että nainen voi käyttää nuorempia miehiä leikkikaluina. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos nainen tykkää käyttää minua leikkikalunaan. Annan mielellään nuoruuden intoni heidän käyttöönsä."
Jarno on metsästänyt puumia viisi vuotta ja hänen kysyntänsä on lisääntynyt koko ajan.
"Itsevarmuus vetoaa naiseen kuin naiseen. Nyt 27-vuotiaana, kun on edelleen nuorekas puumien silmissä, mutta on jo vähän iän tuomaa varmuutta eivätkä omat jutut ole enää niin lapsellisia, tilaisuuksia on tarjoutunut enemmän."
Miten kaverisi suhtautuvat puumanmetsästykseesi?
"Vähän naureskellen. En yleensä julkituo sitä. Kaverini yleensä katselevat vähän nuorempia naisia. Kukin taplaa tyylillään. Ei tule ainakaan kilpailua baarissa. Tietyissä paikoissa monet vanhemmat naiset tykkäävät saada nuoria miehiä seurakseen, ja kun monet nuoremmat miehet taas eivät tykkää siitä, se jättää minulle pelikenttää auki."
Sen paremmin Jarno kuin Jessekään eivät voi kuvitella seurustelevansa puuman kanssa. Puumia metsästetään seksin takia, oman ikäisten naisten kanssa seurustellaan.
Onko kukaan puuma jäänyt sinuun koukkuun, Jarno?
"Ei, se on ollut molemmin puolin ymmärrettyä. Minähän en hae pitkäaikaisempaa suhdetta. Nämä suhteet on pidetty etäisempinä. Ei ole tullut sellaista, että naiset olisivat liikaa jahdanneet. Olen kyllä tavannut samaa naista useampiakin kertoja."
Etkö itse ole jäänyt koukkuun puumaan?
"En, minulle tämä on mukava harrastus."
Näin se käy: puuman metsästys
1. Jarno vastaa naisen netti-ilmoitukseen ja saa häneltä viestin.
"Viestissä nainen sanoi, että hän ei jaksaisi aina lähteä ulos iltaa viettämään, vaan olisi hauska viettää välillä rauhallinen koti-ilta. Vastasin hänelle, kun sattumalta itsellänikin oli vapaailta. Useinhan näihin viesteihin ei tule vastausta, mutta tämä nainen vastasi aika nopeasti ja ehdotti, että vaihdetaan puhelinnumeroita."
2. Nainen antaa osoitteensa ja pyytää tulemaan alaoven taakse.
"Kuviakaan ei ollut vaihdettu. Olin kiinnostunut, että mikä juttu tämä on. Lähdin sinne, kun ei matkakaan ollut kovin pitkä. Siellä tuli alaovelle vastaan mukava, kaunis nainen, kolmen- neljän kympin välissä. Nainen oli pukeutunut pikkumustaan. Aika näyttävä näky heti siinä alaovella."
3. Toiminta
"Ehkä vähän vaihdettiin kuulumisia, mutta kun päästiin sisään, siinä ei paljon aikaa kulunut ennen kuin oli kyse jo vähän muustakin. Nainen kaipasi itselleen mukavaa leikkikalua."
Täyden palvelun äiti!
Belgialainen psykoanalyytikko Paul Verhaeghe kirjoittaa Kirjassaan Rakkaus yksinäisyyden aikana, että jokainen ihminen joutuu kokemaan elämänsä ensimmäisen suuren pettymyksen ihan pienenä, kun äiti alkaa erottautua hänestä ja lapsen ja äidin ykseys murtuu.
Sen jälkeen ihminen etsii koko elämänsä ajan uutta rakkausobjektia äidin tilalle. Heterotytöt joutuvat muuttamaan rakkausobjektinsa sukupuolenkin, äidistä mieheen, mutta pojille uuden kohteen löytäminen on periaatteessa helpompaa. Täytyy vain pokata uusi nainen äidin tilalle.
Tässä ei ole varsinaisesti kysymys siitä, että miehet etsisivät itselleen uutta äitiä. He etsivät rakkaus- ja seksikumppania, jonka kanssa he voisivat kokea uuden täydellisen ykseyden.
Puumanmetsästäjistä puhuttaessa Verhaeghen näkemykset nousevat kuitenkin mieleen aivan kirjaimellisesti. Ai, Jesse etsi vanhempaa naista jo 5-vuotiaana! Ja nyt 23-vuotiaana, kun hän on muuttanut pois oman äidin luota, Jesse toivoo, että puumat alkaisivat elättääkin häntä!
Onhan se hieno juttu nuorille puumanmetsästäjäpojille. Äiti, jota pääsee jopa panemaan. Täyden palvelun äiti!