Suomalaiset ovat luonnostaan karvattomampia kuin etelänmaalaiset serkkunsa ja nyt Suomessa ollaan karvattomampia kuin koskaan ennen.
”Bikinirajat ajellaan myös miehiltä! Muutos karvattomaan suuntaan on ollut uskomaton. Epäilen, että se liittyy kaupungistumiseen. Karvanpoisto on in”, väittää Suomen Kosmetologien Yhdistyksen Opiston opettaja ja erikoiskosmetologi Heidi Lokka.
Vaikka homo sapiens onkin 193 apinalajista ainoa karvaton, ihokarvoja meillä on paljon. Noin 200 000 karvan talviturkki ei ole ihan mitätön.
Eläintieteilijät eivät ole kyenneet selittämään miten ihmisestä tuli karvaton. Häiritsivätkö karvapeitteessä asuvat ötökät luolaihmistä vai oliko takkuinen turkki tiellä? Onko ihminen sittenkin vähäkarvaisen vesiapinan jälkeläinen? Evoluutio jätti vain hiukset suojaamaan vesiapinan veden pinnalla olevaa päätä auringolta. Toinen haara nojaa sukupuolisignaaleihin. Koska miehet ovat naisia karvaisempia, onko karvaton vartalo naisellisempi? Vai hikoilivatko karvaiset esi-isämme niin paljon, että alastomuus syntyi jäähdytyskeinoksi?
Hanna ei ole koskaan ajanut vaaleita säärikarvojaan.
”Päätin, että en ryhdy, kun katselin pikkutyttönä äitini temppuilua säärikarvojen kanssa. Onhan ne luonnolliset”, Hanna provosoi.
”Luonnolliset, mutta silti ihan hirveät!” innostuu Miia, jonka mielestä naisella ei tulisi olla karvoja silmäripsistä alaspäin.
Hanna epäilee, että jos hän höyläisi vaaleat säärikarvansa, tilalle kasvaisi tummaa piikistöä.
”Siinä saattaa olla perää. Kun lukiokaveri ajoi pois käsikarvat, niiden tilalle kasvoi sänki ja kaksi kertaa hurjemmat karvat”, kertoo Leena.
Annankin kokemukset puhuvat sen puolesta.
”Sääri- ja reisikarvoissani on hurja väriero. Sääristä pukkaa pikimustaa piikkiä, reisistä vaaleaa haiventa.”
Kosmetologien mukaan katkaistu karva ei kasva takaisin vahvempana, mutta sen malli muuttuu, jolloin sitä luulee paksummaksi.
Toisinaan Anna ajaa myös reisikarvat. Etenkin ennen kesän uimarantareissuja.
”Mä en tajua naisia, jotka eivät ajele reisikarvojaan. Ajan kaiken. Vihaan karvoja! Jenkeissä miehet ei edes harkitsisi lähtevänsä treffeille tytön kanssa, jolla on sääressä sänkeä”, Miia tilittää.
Jaakko hyväksyy sängen säärissä, muttei ei lepattavia karvoja. Pääasia on tieto siitä, että nainen huolehtii “niistä”.
Eri kulttuurit suhtautuvat karvoihin eri tavalla, mutta pääsääntöisesti kaikkialla ne ajellaan pois. Toisilla karvoja on enemmän kuin toisilla. “Esimerkiksi arabinaisilla voi olla hurjat viikset ja ranskalaisille naisille säärikarvojen poisto vahalla on yhtä luonnollista kuin maidon osto”, Lokka kertoo.
Uusin karvanpoistomenetelmä on valoimpulssihoito, jota mainostetaan täysin kivuttomana. Valoimpulssihoidossa karvaan johdetaan noin 70 asteinen impulssi, joka vaikuttaa sen väriaineeseen, melaniiniin. Karvattomuus ikuisiksi ajoiksi vaatii kuitenkin useita hoitokertoja.
Ja karvoista eroon haluaa karvaraatikin. Annaa ikuinen höylääminen tympii. Jos hänellä olisi rahaa, hän hurauttaisi koipensa lasersäteen alla.
Raati uhkaa höylällä ja pinseteillä myös muita karvoja. Huutia saavat niin korva- ja nenäkarvat kuin selkä-, kämmen- ja varvaskarvatkin. Joku ehdottaa karvoja lailla kiellettäväksi, toiselle ne iskevät juuri sinne minne niitä vähiten osaa odottaa.
”Poikaystäväni on ollu kiikuttamassa mua näytille Luonnontieteelliseen museoon, kun mulle on kaksi kertaa kasvanut karva jalkapohjaan, Miia tunnustaa.
Karvojen kauhukuninkaaksi nousevat kainalokarvat.
”Todellinen turn-off! Jos naiselta löytyisi kainalokarvat, tulisi ne vain jotenkin yrittää painaa mielestä”, Jaakko kiittelee.
”En aja niitäkään. En koskaan muista. Poikaystävä ajaa ne mun puolesta, kun sitä alkaa ärsyttää. Naureskellaan, että se saattaa toisista olla aika epäeroottista”, Hanna naureskelee.
Karvaton vartalo on karvaista kehoa herkempi kosketukselle. Moni mies innostuukin täysin ajellusta alapäästä.
”Se näyttää kivalta ja on kiva, ettei jää suuhun karvoja”, Jussi analysoi.
”Joskus jätän alapäähän vauhtiraidan, jotten näyttäisi 12-vuotiaalta. Ymmärrän posliinivimman. Jos olisin mies, en haluaisi sukeltaa pusikkoon”, Miia selventää.
Hänen mielestään karvat ovat liikaa myös miesten sukukalleuksien ympärillä.
”Bodarit vetää kaiken pois. Ne sheivaa rintakarvatkin. Jos on timmi kroppa ja vähän öljyä pinnassa, ni siinä ei karvoja tarvita.”, Miia hönkii.
Helsingissä vain yhdessä kosmetologiliikkeessä ajellaan asiakkaan toivomuksesta kaikki pois, mutta sielläkään miehen kivespusseihin ei kosketa. Herkkä iho ei pinseteistä perusta. Jussi veti pallit puhtaaksi kotikonstein. Sileä alapää tuntui hassulta.
”Muutaman päivän jälkeen alkoi kutista. Karvat tulivat myös tuhdimpina takaisin”, Jussi kertoo.
Jussi on sitä paitsi huomannut, että jollei alapäätä ajele, karvoitus kasvaa helposti metrisiin mittoihin.
”Pallikarvoista voi tulla törkeen pitkät!”
Sukella sekaan -karvotus on mun mielestä hirveä. Eihän karvapehkosta edes löydä mitään! Miia julistaa.
Annan mielestä raavaan miehen boksereista paljastuva, sievästi kavennettu karvarivistö on huvittava.
”Mutta saahan ajeltu alapää peniksen näyttämään isommalta. Toiset ajelevat kivekset ja penisvarrenkin. Anaaliseksissä mikä tahansa ylimääräinen on tiellä, joten pakaravako on myös hyvä putsata”, Anna myöntää.
Karvakammo on levinnyt myös aikuisviihteen apajille. Kaapelikanavien jyystönäytöksissä Karvainen Kalle esiintyy harvemmin partnerinsa Haituva-Helenan kanssa.
”1970-luvun suttuleffoissa esiintyjiltä tursotti karvoja vähän joka kolosta. Nykyään ollaan ihan ajeltuja”, Miia tietää ja jatkaa:
”Mutta mulla on yksi kaveri, joka on ihan heikkona juuri noihin 70-luvun pornopätkiin. Sen mielestä naisella on parasta pienet tissit ja hillitön alapään karvotus.”
Kuukauden vinkki: Vahaa kotikonstein
Veetin kuumennettavalla vahalla karvat irtoavat myös kotikonstein. Lämmitä vaha mikrossa, pistä kuumaa vahaa noin 5 cm x 5 cm -kokoiselle alueelle. Odota hetki ja revi karvat vahapurkin mukana tulevalla kangaspalalla.
Karvat ovat epämiellyttäviä…
Kysyimme lukijoiltamme, millainen karvoitus koetaan epämiellyttävänä vastakkaan sukupuolen edustajalla.
Miehet vastaavat:
Naisilla
Säärissä………..96%
Kainaloissa……..96%
Käsivarsissa…….85%
Alapäässä……….80%
Päässä…………. 6%
Naiset vastaavat:
Miehillä
Viikset…………94%
Parta…………..74%
Pulisongit………73%
Rintakehässä…….61%
Käsivarsissa…….24%
Kainaloissa……..22%
Säärissä………..12%
Päässä…………. 8%
Lukijoilta
”Kun tyttoystäväni sheivasi itsensä ensimmäisen kerran neljä vuotta sitten, näky sai minut niin villiksi etta rakastelimme sinä päivänä seitsemän kertaa. Karvattomuus kiihotti myos häntä ja totuttuaan siihen hän ei ole koskaan halunnut palata entiseen. Yhä ilahduttaa, kun alkkareista löytyy korkeintaan siisti pieni kolmio. Normaaliin karvatuheroon en koskisi enää mistään hinnasta.”
Ande, 28
”Täydellinen Brazilian Bikini Wax, siis kokoposliini, on mielestäni perverssi. Sehän näyttää ihan 10-vuotiaan tytön värkiltä – eivätkö miehet tunne itseään pedofiileiksi ollessaan tekemisissa sellaisen kanssa?!?”
Anna, 28
”Poikaystäväni on sheivannut genitaaliseutunsa jo vuosia, mutta pyynnöstäni jättää nykyään edes jonkinlaisen tupsun, sillä mielestäni se säilyttää tietyn miehekkyyden. Suuseksi on huomattavasti mukavampaa karvattomana, kummallekin. Täysin karvaton vartalo oksettaa ja antaa lapsipornomaisen kuvan.”
Nainen, 23
”En tajua naisia, jotka ei ymmärrä sheivata alapäätään! Sheivaan aina välillä, en posliiniksi, mutta lyhyeksi. Pallikarvat ajelen kokonaan pois. Sheivaan myös kainalot. Onneksi sellasia naisia, jotka eivät sheivaa kainalokarvojaan, ei ole paljon!”
Jukka 19
”En ole koskaan ajanut säärikarvojani. Olen onneksi niin vaalea, etteivät karvat haittaa. Alapääkarvojakin olen vain kerran elämäni aikana raapannut. Ehkä olen outo, mutta pidän seksikkäänä reisien puolelle ulottuvaa karvoitustani. Toivottavasti joku mieskin osaa arvostaa luolanaismaisuuttani.”
Nainen, 25
”Kerran ‘onnistuneen’ illan jälkeen pääsin käväisemään alakerrassa ja intoa puhkuen vähensin partnerini vaatetusta. Näen vieläkin painajaisia siitä, mitä vaatteiden alta löytyi. Viidakko, jota ei ole lyhennetty koskaan ja joka jatkuu vielä sisäreisiinkin… Ehdotin pientä ‘parturointia’, mutta hommat jäivät siihen.”
Mies, 22
”Miehetkin voisivat siistiä kasvustoaan, erityisesti selkäkarvat ovat kuvottavia. Pieni genitaalialueen parturointi toisi sukukalleuden paremmin esille ja hillitsee kiitettävästi ns. munahien hajua.”
Nainen, 22
”Karvainen mies on todella eroottinen, oih! Karvaisuus on miehekästä, luonnollista. Karvaton mies näyttää ihan lapselta. Ja jos mies on ihan posliinia, ajeltu täysin, eittämättä tulee mieleen myös pornonäyttelijä. Ja miehen suuri ego. Neitimäistä. Iso turn-off.”
Nainen, 23