Muistakaa kaikki

  • suojelusprkl

Led-tuikkuja ei saa sytyttää tulitukulla!

Nyt tarkkana kuin porkkana! Kaupoista löytyy tavallisten tuikkujen lisäksi paristokäyttöisiä led-tuikkuja. Led-tuikkuja ei saa missään nimessä mennä sytyttämään tulentekovälineillä. Tuleen sytytetty led-tuikku räjähtää voimakkaasti ja onkin jo aiheuttanut muutamia onnettomuuksia.

http://www.iltalehti.fi/nettitv/?28033177

Luin itseasiassa asiasta jo aiemmin tällä viikolla toisaalla, nyt oli Iltalehden netti-tv:ssä tuosta juttu ihan videon kera. Pistää kyllä miettimään, miten sokea pitää olla, että menee tuikkaa led-kynttilän palaa:D
Korvaakohan vakuutusyhtiö tuollaisen mokan aiheuttaman palovahingon...

Nyt kun itse asialle ilkun, niin luultavasti poltan asuntoni jouluna tuolla tavoin.

6 kommenttia

nekobasu

23.12.2008 10:46

Mullakin on mennyt jo useampi sähkökynttelikkö ihan vituralleen kun ei ne ole suostuneet syttymään vaikka kuinka oon tarjonnut liekkiä. Sulakkeet on kyllä menny monta kertaa.

suojelusprkl

23.12.2008 11:31

Kyllähän sekin on tulentekoväline:)

suojelusprkl

23.12.2008 13:19

Juurikin tuo porukka on se riskialttein ryhmä... Ja sitten mun kaltaiset tohelot:D

Mika

24.12.2008 20:21

Nää on kyl kieltämättä sellasia "Darwin-Awardsien" arvosia suorituksia ihimisiltä ;D
Toisaalta jos nyt lähtis jenkkeihin tekemään ton niin olis miljonääri ennen vuodenvaihdetta...

suojelusprkl

24.12.2008 21:32

Eiköhän noissa kynttilöissä ole jenkkiversioissa sadan sivun opus, jossa on kielletty kaikki ehkäisytarkoituksesta, lentämiseen soveltumisesta, sytyttämämiseen.

Anonyymi

5.12.2021 10:51

Täältä löydät pian seksiä, suhteita, Deittailua --> http://dating24.me