Blogi

Se on sääli.  1

Sääliä on olla mieltä jostain asiasta. Omaa mielipahaansa ei saisi tuoda ilmi. Voi olla että päätyy selittelemään asioita itelleen ja ruotimaan menneitä kirosanojen voimalla. Ihmisillä on tapana tehdä asioista paljon laajempia kokonaisuuksia vihan ja inhon vallassa. Tämän huomasin itsestäni tässä taannoin. Toiminnasta tulee kaikin puolin täysin mieletöntä huttua kun lähestyy tilannetta suurten tunnekuohujen siivittämänä. Niin ei pitäisi käydä, mutta kun tunteet ja järki harvemmin kohtaavat. Asioita pitäisi punnita järjellä aina, eikä niihin saisi ikinä sotkea tunteita. Varsinkaan jos asiat joiden punnitseminen vaatii järkeä ovat tunneasioita. Tulee sanoneeksi paljon sellaista mitä ei pitäisi sanoa. Tulee sanoneeksi paljon sellaista mitä ei tarkoita.. ja siinä loukkaa nopeasti kaikkia niitä, joiden loukkaamista pitäisi välttää; niitä joihin tunteensa kohdistaa.

Viha on tunne siinä missä rakkauskin. Kumpikin siivittää menneitä eteenpäin ja antaa voimaa jatkaa elämässä. Elämän kannalta merkityksetöntä on vain tunteettomuus ja sekin vain siinä tapauksessa, että elämältä puuttuu sisältö. On olemassa ihmisiä, joiden tunnekirjo on kapea. Niin kapea, että siihen mahtuu vain kaksi ääripäätä, mutta skaalana ne ovat kuitenkin kaikin tavoin toisissaan kiinni. Se että vihaa jotain asiaa/ihmistä ei tee sitä mitä sen toivoisi tekevän. Vihalla on tapana voimistaa rakkauden tunnetta. On kuitenkin asioita, jotka vievät vihan ja rakkauden erilleen toisistaan. Ne ovat juuri niitä asioita jotka eivät kasvata luottamusta kumpaankaan ääripäähän, eivät millekään skaalan osa-alueelle. Tätä voisi kutsua tyhmyydeksi tai sisällöttömyydeksi. Sisällöttömyys on halua jatkaa asioiden pilkkomista yhä pienempiin osiin, unohtaa se mistä ollaan lähdetty liikkeelle ja kiistää sen merkitys tuomalla uusia linjauksia pääperiaatteen merkitykseksi.

Kritiikki on aina sallittua. Se ettei hyväksy kritiikkiä on osoitus kyvyttömyydestä nähdä omia heikkouksiaan. Kritiikkiin on vain kaksi tapaa suhtautua. Toinen on se, että ottaa kritiikin kasvattavana ja edistävänä askeleena. Toinen on se, että syyttelee kritiikin esittäjää huonosta mausta ja pilkkoo kritiikin esittäjän mielipiteen osiin, vaihtaen kritiikin merkityksen tuottamalla sen pääperiaatteen päälle uusia linjauksia, uusia merkityksiä ja väheksymällä itse kritiikkiä juuri näiden uusien pääoeriaatteiden mukaan. Lopulta, lopulta kritiikki muuttuu merkityksettömäksi jahkaukseksi. Näin kritiikistä on tullut merkityksetöntä, kritisoitavan asian henkilöimistä.. kritisoitavan asian/ihmisen itsensä luoma illuusio siitä miten asiat todella ovat.

Sääli on olla jotain... viallista.


Puolihuolimattomien kerho.  1

Jos sinulle annettaisiin mahdollisuus mennä takaisin johonkin hetkeen menneisyydessäsi, niin mikä se olisi?
Olisiko se hetki jolloin istuit isäsi sylissä järvenrannalla ollessasi 4v? Olisiko se ensimmäinen orgasmi? Olisiko se ensimmäinen suudelma koulun nurkalla sen "ensimmäisen tosi rakkauden" - kanssa? Vai olisiko se isoisäsi hautajaiset?

Minä en ole niinkään varma mikä se omalla kohdallani olisi. Ehkä se olisi vuosi 1998, kun eräässä heinäkuisen sunnuntai-illan lämpöisen kultaisessa kehrässä sovimme The Inside - yhtyeen perustamisesta Lassin kanssa. Muistan, että olin antanut Lassille joitakin runojani edeltävänä keväänä luettavaksi. Ja sitten tänä eräänä sunnuntaina hän vain soitti minulle. Se oli hyvää aikaa. Se oli selkeää aikaa. Silloin kaikki oli auki. Saattoi maleksia kaduilla kaiken aikaa. Kirjoittaa runoa päivän tapahtumista. Polttaa tupakkaa niin, että päässä huimasi. Elämä. Niin, se oli sitä itseään. Ja sitä se on vieläkin. Nyt se on vain jotenkin erilaista. Kaikella pitää olla jonkinlainen järjestys. Ei vain voi olla ja mennä. Mutta samalla kuitenkin.. kaikki on mahdollista, mutta enemmän hankalaa. Ihan kuin joku tai jokin veisi eteenpäin. Ja jokin sisällä sanoisi, tai oikeastaan hokisi, että "jää tähän. Jää tähän! Tässä sinun kuuluu olla! Tässä on hyvä olla!".

Hetki sitten koin jonkinasteisen valaistumisen siitä, että minähän olen ollut koko ajan oikeassa. Ei minun tarvitse pyrkiä mihinkään tässä elämässä! Riittää kun elän tämän elämän sellaisena kuin haluan elää. Kanssaihmisiä ei kuitenkaan saa loukata. Kanssaihmisten loukkaukset pitää nähdä heidän heikkoutenaan, ei minään muuna. Se on heidän tapansa elää, eivätkä heidän loukkauksensa ole merkityksellisiä missään maailmassa. Riittää kun kirjoitan runoja, novelleja, lauluja. Riittää kun huolehdin lähimmäisistäni ja niistä jotka apua tarvitsevat. Riittää että rakastan täysillä. Riittää että uskon kaikkeen täysillä.
Ei, ei ei! Enkä puhu nyt kaikesta siitä, mitä teen. En tarkoita, että pitää uskoa "itseensä". Itseensä uskominen on ensimmäinen askel kohti muiden miellyttämistä. Pitää vain uskoa sokeasti. Ei uskominen kaikkeen "täysillä" oikeastaan edes ole tekemistä. Uskominen täysillä kaikkeen on vapautta. Olen nimittäin päätynyt ajattelemaan, että ollakseen irti kaikesta, pitää kaikki hyväksyä osaksi omaa olemassaoloaan. Mikään ei kuitenkaan saa vaikuttaa itse uskojaan, siihen, joka hyväksyy kaiken osaksi omaa identiteettiään. Sen pitää olla täysin sokeaa. Sen pitää olla sokeutta oman itsensä olemassaoloa silmälläpitäen.

Vapautta ei voi kuvata, tai liittää mihinkään olemassa olevaan. Muutoin se on riippuvaista jostain tekijästä. Ja tällöin se ei ole niinkään vapautta.. vaan valinnanvapautta, joka on taas aivan eri asia. Mutta.. kuinka irrota itsestään? Kuinka irrota itsestään niin, että pystyy hallitsemaan omaa sisältöään ilman ulkoisia vaikutteita? Tähän kysymykseen vastaaminen on.. helppoa. Olemalla osa kaikkea. Olemalla kaikkea. Olemalla kaikki. Tämä tapahtuu koko ajan, mutta me pyrimme tästä irti. Ei ole olemassa tilaa "ei-oleva". Miksi? Koska silloin "ei-oleva" olisi olemassa. Kaikki siis on, ja tästä me pyrimme irtautumaan.
Vapaus on...

..ja mikä on se "ei mikään", mihin et usko? Kuinka löytää kohtuus keskeltä kaikkea?
Kaikki on Nimettyä, ja siksi emme löydä vastausta...
..ja totuus on vain paras mahdollinen vaihtoehto..


laitan koiran  5

LAITAN KOIRAN LAATIKKOON

"Laitan koiran lelulaatikkoon
jossa sille pitää seuraa tuhat
dinosaurusta.
Tänään nämä lapset leikki
ulkona sitä, että lumesta ja
kuravedestä tuli maitoa ja
maitosuklaata.
Minun teki mieli juoda viinaa.
Kurahousujen kahina ja kämmeneen
uponneet, jääkylmät hiekanjyväset
muistuttivat aidatusta lapsuusajasta
koskenmäessä."

Todellakin. Olen yövuorossa. Naiseni on jossain bileissä. Soitin sille äsken. Se istui kolmen miehen kanssa pizzeriassa. Pitäisikö minun olla mustasukkainen? Todennäköisesti pitäisi. Mutta en minä tiedä. Ehkei sittenkään. Minun tekisi nyt vain mieli hampurilaista ja kahvia. Tekisi mieli lopettaa kaikki ja mennä metsään asumaan muutamaksi vuodeksi, palata sitten takaisin, kun kaikki on muovautunut enemmän tasaiseksi tämän päivän tuulissa. Mutta en minä voi mennä. Minulla on toistaiseksi kaikki liian hyvin. En minä jaksa. Sitähän se on. Jaksamista. Pitäisi houkutella Eeva metsälle. Viedä se jonnekin laavuun ja paistaa sille kalaa tai pihviä. Juottaa sille viiniä ja lukea ääneen Arosutta tai Saarikosken runoja. Ehkä jopa omia runoja, ikinä kuitenkaan paljastamatta, että ne ovat omia. Olisiko se tarpeeksi miesmäistä toimintaa?

Tätä nykyä ei voi olla mies, ellei täytä tiettyjä miehisyyden kriteerejä. Mies on useimmiten se, mitä nainen haluaa miehen olevan. Minä en koe olevani mies, koska en ole paljoakaan sitä mitä nainen haluaa minun olevan. Minä vain olen. Oma itseni.

Pitkästä aikaa olen onnellinen suhteessa. On toki ollut suhteita, jotka ovat pitäneet minut tyytyväisenä, varuillani, valppaana, valmiina laittamaan kaiken peliin.. mutta tällä kertaa minusta tuntuu, että riittää kun vain olen oma itseni. Pidän toisesta kiinni koska haluan niin. En ole menossa minnekään, vaikka olenkin koko ajan liikkeessä. Riittää kun vain on ja tuntee. Mistään ei tarvitse taistella. Kaksi kokonaista saa aikaan jotain kokonaista ja pysyvää. Tarvitsee vain nauttia ja olla.

Tuntuu siltä, että tätä suhdetta ennen suhteeni ovat olleet nuorallatanssia. Koko ajan varpaillaan olemista. Heittelyä turvallisuuden ja turvattomuuden rajalla. Ei mitään syvällistä. Ei muuta kuin pintaa.

Tämä on jotain muuta. Tämä on Ystävyyttä. Luottamusta ystävyyden takia ja sitä ihanaa rakkautta, jota on pitkään halunnut. Täyttymyksen kaatosade. Puhtaat ikkunat kesäiltana.
Kaikki.

"sen naisen huoneessa oli
kylmä. Se tuuletti aina
tunteensa pois, juuri ennen
kuin tulin sen luo. Tai
sitten se luuli, että mennyt
tulee tuulen mukana sen akkunasta,
hymyilee rumaa hymyään ja
mädättää alleen kaiken."

tämä näyttää nyt kyllä hyvältä.
... harvinaista.


..mä nautin polttaa ketjussa...  1

Kuuntelen Tehosekoitinta ja odotan töihin lähtöä.
Tänään tuli turpaan taas. Mutta ei se mitään. Se on vain osa, johon olen pikkuhiljaa kasvanut. Ei, ei tullut turpaan niinkään suoranaisesti. Se yksi valehtelija on vain saanut tehtyä omaa myyräntyötään selkäni takana. Sen se osaa. Sen se tekee suurella mielenvikaisuudellaan ja armottomuudellaan. Ja kuka siitä eniten sitten kärsiikään...?
yksi pieni ihminen, jota tässä voisi kutsua vaikka lapseksi.
Voi hyvä torvi sentään. Kyllä ihmiset on sairaita.

Huh. Muuten kaikki onkin sitten enemmän kuin hyvin. Olin yötä Eevan luona. Sen vieressä on hyvä nukkua. Kirjoitin aamulla runoa reikiä täyttävästä kielestä jonka jalat mätänee syksyisin.

Viikonloppuna oltiin jossain omituisissa hipoissa Tampereen Keskustassa. Minua hämmästytti suuresti se kuinka paljon ihmiset piiloutuvat "nimimerkkiensä" taakse. Vielä enemmän hämmästytti se, kuinka jotkut ihmiset pelkäävät kameraa. Minä videokuvasin siis lähes koko bileet. Hauskoja välähdyksiä ja hyvää materiaalia seuraavaan viritelmäämme Lassin kanssa.

Lassi on lisännyt muutaman yhteisen yritelmäviritelmämme youtube - sivustolle. Ja vaikka moiset tuotokset kovasti yhteiskuntakriittistä kamaa ovatkin.

Tästä eräs itsekeskeinen ihminen saanee varmastikin taas hyviä kiksejä ja ajatuksia siitä kuinka minut voidaan nostaa seinälle ja mollata maan rakoon...
Jepu jee...

"..mää tuon tänne kuule luettavaksi sellaista materiaalia susta, että kato vaan mitä tapahtuu kun susta aletaan tekeen luonneanalyysiä..."

Jeps. Sinun asemassasi...
_Se_ on sinun tehtäväsi. :D

"..Kielen jalat mätänee syksyllä
kun se tukkii
reikiä käsillään puolihuolimattomasti
rauhoittaakseen kohinan korvillaan.."



Happy Birthday  1

to me...

Kuinka sitä pieni ihminen tunteekaan olonsa kovasti vanhaksi näin torstai aamuna, kun hyppää eteenpäin tässä ajan kiertokulussa
yhdellä vuodella. Voi hitto. Joko siitä on niin kauan! Onko tämän liha - nahka - iho - veri - sisäelinsopan syntymästä todellakin.. niin kauan! Tuntuu lähes ikuisuudelta. Toisaalta, kaikki ne tehdyt asiat tämän elämän varrella, vanhentaisivat ketä tahansa kovasti paljon.

Ok. Mietitäänpä.

Minä synnyin joskus 1970-luvun lopulla. Silloin kun Kekkonen oli presidentti ja ihmiset söivät päivällistä ja iltapalaa yhdessä. Aamuisin syötiin puuroa ja juotiin kahvia. Juotiin kahvia vain, jos oltiin aikuisia. Päivälliset olivat ISOJA. Paljon perunaa, paljon salaatteja, paljon leipää.. ja perheen arvoista riippuen paljon kalaa, lihaa tai kanaa.. tai höyrytettyjä kasviksia. :) Talvet eivät olleet tällaisia. Niiden kylmyys oli silloin aivan eri luokkaa. Kesät olivat Ella Fitzgeraldin musiikin siivittämiä, kullanhohtoisia päiviä ja iltoja. Tai en minä tiedä. Minusta ehkä vain tuntuu siltä. Ehkä perheessäni vain kuunneltiin tavallista enemmän Jazzia ja 1960 - luvun Psykedeelistä rokkia.

Ei matkapuhelimia. Ei internettiä. Vaikka nyt tuntuukin ettei ilman näitä tulisi toimeen, niin jotenkin se aika kun niitä ei ollut, oli paljon lämpimämpää. Kesäisin kun heräsi, söi aamupuuron, ehkä leivän jonka päälle äiti oli paistanut kananmunan ja joi paljon kylmää maitoa, tuli lähdettyä heti näiden pakollisten aamutoimien jälkeen pihalle. Ei voinut vain istahtaa koneen ääreen, tai soittaa kännykällä sille ja sille kaverille, että missä hän on, ja päättää välimatkan perusteella, että onko voimia lähteä tapaamaan häntä, vai ottaako yhteyttä johonkin muuhun ystäväänsä. Oli vain lähdettävä pihalle. Jotenkin tuntuu, että noihin aikoihin tehtiin hirmuisen vähän sopimuksia, ja vielä vähemmän tyhjiä lupauksia. Asiat otettiin sellaisena kuin ne tulivat vastaan. En itseasiassa muista, että olisin oikein ikinä kehittänyt "valmista" mielikuvaa yhdestäkään päivästä noihin aikoihin. En myöskään muista, että olisin Ikinä spekuloinut yhdenkään ystäväni merkitystä oman itseni kannalta. He vain olivat. He vain tulivat ja menivät. Eivät he olleet olemassa minua varten. Kaikki oli jollain tavalla enemmän yhtä.

Jotenkin tuntuu, ettei kaikki voi johtua vain siitä, että aika kultaa muistot. Luulen, että "aikuisuus" ja tämä aika, jossa elämme ruokkii itsenäisyyttä, yksinäisyyttä, syrjintää ja julkista maniaa. Kaikki on isoa, kaikki on kaunista, kaikki on täynnä kaikkea, kaikella pitää olla merkitys, jonka mukaan kaikki on jotain, ulkoiset tekijät ovat ajaneet ohi arvojen. Kaikki musiikki on angstista.. ainakin jollain tapaa. Nykyään angstataan jopa angstausta vastaan. Yli 23v on jo vanha. Tunteettomuus on menestyksen avain. Ihmisillä on Halu olla jotain. Ihminen kuulee/näkee sanan "seksi" joka päivä keskimäärin 700 - 1500 kertaa. Kuinka moni tulee ajatelleeksi, että todellisuudessa tämä on sitä, mitä kutsutaan "leiväksi ja sirkushuveiksi"? Se mikä vetoaa enemmän vie kaiken huomion. Kuinka moni esimerkiksi tulee ajatelleeksi, että suomessa asuu 12 000 ihmistä kaduilla? Tai että 500 000 - 700 000 suomalaista on työttöminä? (suomessa on 2-3miljoonaa työikäistä/kuntoista kansalaista).
Kuinka moni tulee ajatelleeksi, että suomessa noin 300 000 ihmistä syö masennuslääkkeitä lääkärin määrämällä tavalla?
Kuinka moni tulee ajatelleeksi, että joka päivä maailmassa kuolee 500 000 - 4 000 000 alle lasta ja nuorta asioihin, joiden estäminen vaatisi n. 20sntin sijoitusta euroopan jokaiselta kansalaiselta per pvä.

Jokainen joka kehtaa sanoa, että teemme jo kaiken mihin pystymme, ei ansaitse mahdollisuutta sanoa sitä. Jokainen joka uskaltaa sanoa, että "jostainhan tätä väestöä nyt vain on karsittava" on mielestäni oikeutettu aloittamaan itsestään ja perheenjäsenistään.

Onnea yritykselle.

"Ja maailma on sun..."


..kuunnella Jazzia ja kirjoittaa.  1

Näin kun kevät tulee, ottaa pieniä askeleita kohti kesää. Huomaa yhä useammin istuskelevansa Auringon puoliksi valaisemassa huoneessa kirjoittamassa Runoa tai Novellia, ja kuuntelemassa John Coltranea (Olé, Coltarane!), Thelonius Monkia, Ella Fitzgeraldia (Cry Me A River) tai muita Jazzin suuria nimiä.

Jazz rauhoittaa ja vie jonnekin syvemmälle mustaan etelään. Hyvää kirjoitusmusiikkia. Hyvää musiikkia kun tuntuu pahalta, kun on ikävä, kun rakastaa, kun inhoaa.. kun kesä on jo pitkällä, ja yöt ovat lämpimiä kuin vesi. Kesäöitä, jolloin saattaa istuskella parvekkeella, kuunnella kaupungin huminaa, lukea kirjaa kynttilänvalossa, polttaa suitsuketta, juoda viiniä.. ja vain istua. Tällaisia kesiä, joista nyt puhun on ollut elämässäni muutama. Ne ovat olleet hyviä kesiä. Ei aivotonta kännäämistä. Puhdas parveke. Lämmin yö. Suitsuketta. Hyvä kirja. Ehkä pieni kävely lähipuistoon kuuntelemaan kaupungin ääniä.

Nyt minulla on ikävä. Ikävä naista. Ikävä kevättä. Tuntuu hyvältä kun on ikävä.
Tuntuu hyvältä kun on joku jota kaivata.

Vaikka tällä hetkellä kaikki meneekin jossain määrin päin helvettiä elämässäni, on kuitenkin hienoa huomata, kuinka hyvältä tuntuu kaivata toista ihmistä. Aikuista ihmistä.

Aikuisten välistä kaipausta. :)

Tule jo takaisin sieltä.. ja minä vanhenen paikallani.

"Tule jo takaisin
tänne puistoon
Levitä kostea mattosi
minulle maattavaksi
vettyneen päivätaivaan
alla veltto pehmeä lootuspeltosi
paljasta."

Minua haluttaa.

<3


..is it humane?  1

Or is it..not?

Minkä takia me teemme virheitä? Oppiaksemme niistä? Kokeaksemme niiden mukanaan tuomaa varmuutta siitä, että on olemassa myös mahdollisuus rikastuttaa omaa elämysmaailmaamme niiden avulla? Vai siksi, että virheitä pitää vain tehdä?

Itse kuulun ihmisryhmään jonka tarkoitus on tehdä virheitä vain siksi, että virheet kuuluvat elämään. Virheitä, koska niitä ei kuulu tehdä. Se ei ole inhimillistä. Se on elämää.
Inhimillisyyden ja elämän ero on huimaava. Inhimillisyys on tae siitä, että asiat hoituvat aina jollain tapaa suotuisasti. Elämä on sitä, mikä tekee asioista suotuisia inhimillisyyden toteuttamiselle sen kaikissa muodoissa.

Omituisinta inhimillisyydessä.. elämän kannalta on se, että ainoastaan inhimilliset olennot pystyvät epäinhimillisiin tekoihin.


..it was fun..  1

Kaikki mitä saa aikaan on jollain tapaa toisten ansiota. Tähän lopputulokseen olen tullut katseltuani maailman menoa monelta eri kantilta. Se, mikä suututtaa ihmisiä heidän oman elämänsä mitättömyydessä on se, että he eivät pidä elämääsi erillisenä tapahtumana, erillisenä ulottuvuutena kaikkien elämien joukossa, vaan osana heidän elämäänsä. Jokaisella on oma merkityksensä tässä aitauksessa, mutta vain niin pitkään, kun sillä on merkitystä sille, joka haluaa oman merkityksensä erottuvan yleisestä merkitysvirrasta.

Jollain tapaa on pyrittävä tekemään asiat "omalla tavallaan" vaikka todellisuudessa nämä "omalla tavallaan" tehdyt asiat ovatkin tapoja, joilla pyritään miellyttämään, tai tekemään suuri, lähtemätön vaikutus kanssaeläjiin. Itsekeskeisyyskin on pitkälle vietynä hyvin hienojakoista tarvetta hyväksynnälle yhteisössä. Itsekeskeinen, välinpitämätön ihminen haluaa huomiota, jolla hänen tavoitteistaan tulee merkityksellisiä, ehkä jopa visionäärisiä letkautuksia tai huomioita. Puhdasta energiaa kaiken yläpuolella. Kaiken kattavaa yhteisön romantisointia juuri itsekeskeisen henkilön hyväksi. Täydellistä riippuvaisuutta yhteisöstä.

Olen kovasti väsynyt kaikkeen. Työ on alkanut ahdistamaan jatkuvuutensa vuoksi; tuntuu siltä, että kukaan ei arvosta sitä mitä me teemme. En kyllä yhtään ihmettele. Enhän minä itsekään arvosta itseäni, koska hyväksyn näin huonon palkan, alati kasvavan vittuilun siitä, kuinka olen työpaikkamme ainoa mies, pomoni nykyään varsin nuivan asenteen kaikkea kohtaan ja väsymyksen, jota kaikki muu elämä + tämä huonosti palkattu ja paskamainen ala tarjoaa. Vaikka enhän minä voi työyhteisöäni/työtovereitani syyttää. Tämä nyt vain on tämän alan vitsaus. Niin... ja sitten se kaikki muu elämä, eli elämä työn ohella.. Kuinka olenkaan ajanut itseni sellaisten ihmisten keskelle, jotka ovat niin riippuvaisia huomiosta, että he päätyvät tekemään täysin tahdittomia ja skitseofreenisia tekoja.. ja ennen kaikkea sellaisia ihmisiä kohtaan, joilla ei ole mitään mahdollisuutta puolustautua heidän mielenvikaisuuttaan vastaan.

Toisaalta; olen myös onnellinen. Olen tavannut ihanan ihmisen. Jonkun joka jakaa tunteensa. Jonkun joka vaikuttaa hyvin aidolta kaikkine vikoineen ja hienoine puolineen. Hyvä ihminen. Pidän.

Ajan asioita eteenpäin. Toimin isoilla linjoilla, joita kuitenkin pyrin tutkimaan varsin millitarkasti. Jokainen kohtaamani asia vie yhtä paljon eteen- kuin taaksepäin. Tekisi mieli juoda viiniä, mutta en jaksa. Aurinko piristää, mutta häikäisee.

Kevät ottaa ensimmäisiä lapsenaskeliaan.
Pakkanen nipistelee kasvoja ja tekee huurretta partaan.

Torstai.. on kuulemma toivoa täynnä.


välinpitämättömyys  3

Lapsen oikeus isään ei ole lapsen perusoikeus. Lapsen äidin oikeus arvottaa isän ja lapsen välisen suhteen merkitys lapselle on äidin oikeus. Tämä on käynyt selväksi liian usein.

Oikeudessa äiti on asiantuntija isän hoitotaitojen ja tunne-elämän suhteen. Äiti voi niin halutessaan määrittää ja arvottaa isän merkityksen ja ihmisarvon, ja varsin usein Oikeus päätyykin äidin näin tehtyä, myöntelemään äidin oikeutta tehdä näin.

Vaikka lainsäädäntö sanoo, että Lapsella on oikeus molempiin vanhempiinsa, niin äiti voi halutessaan vaikeuttaa isän ja lapsen välistä vuorovaikutussuhdetta ja sen kehittymistä.

Tässä voidaan myös puhua etä- ja lähivanhemmista, jolloin ei päädytä siihen yleistykseen, että suurin osa lähivanhemmista olisi äitejä. Mutta niin se vain on. Yli 90% lähivanhemmista on äitejä.

Kysynkin tämän asian tiimoilta seuraavaa:
Mihin syyllistyy oikeuslaitos hyväksyessään lapsen oikeuksien nollaamisen äidin TAHDON perusteella? Mikä on se tekijä, joka oikeuttaa äidin NOLLAAMAAN lapsen oikeudet olla henkilö, ihminen, yksilö? Ja ennen kaikkea; mikä on se OIKEUS jolla äiti vie lapsen isältä IHMISARVON kieltämällä lapsen ja lapsen isän vuorovaikutussuhteen kehittymisen, omiin mielipiteisiinsä nojaten?
Ja viimeiseksi; miksi se on NIIN yleistä, että isän pitää hakea lapsellensa lupa oikeuden kautta toteuttaa oikeuttaan tavata molempia vanhempiaan?

Mihin sinä olet valmis asioiden korjaamiseksi?